Sağlık

Kırım Kango Ateşi korkutuyor!

Kırım Kango Ateşi korkutuyor!

İnsanlara ve hayvanlara kene ısırığıyla bulaşan hastalık tedavi edilmezse ölümcül sonuçlar doğurabiliyor.

Sağlık Bakanlığı, Türkiye'de ilk olarak geçen yıl Erzurum'da ortaya çıkan "Kırım-Kongo Virüsü"ne karşı vatandaşları uyardı.

"Kırım-Kongo Humması"na neden olan virüs, kan veya vücut sıvılarına temas yoluyla da bulaşabiliyor. Türkiye'de daha önce görülmeyen, "Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi" olarak da adlandırılan hastalık, ilk olarak 2002 yazında, sonra da bu yıl yaz aylarında Erzurum kırsalında ortaya çıktı.

Bugüne kadar vücut ağrısı, halsizlik, ateş ve kusma gibi şikayetlerle sağlık kuruluşlarına başvuran yaklaşık 30 kişi tedavi edildi, 2 kişi de hastalık nedeniyle hayatını kaybetti.

Kenelere dikkat

Sağlık Bakanlığı yetkilileri, Türkiye'de ilk kez görülen "Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi"ni bulaştıran kenelere karşı vatandaşları dikkatli olmaları konusunda uyarıyor.

Belirtileri

Hastalık kene tarafından ısırılma veya virüsü taşıyan kişinin kan veya vücut sıvılarıyla temasın ardından birkaç güniçinde belirti veriyor. Ateş, kusma, ani başlayan baş ağrısı, kas ağrısı, ishal, kusma, kırıklık, halsizlik, iştahsızlık, göğüs-karın bölgesinde kızarıklık vegözlerde kanamayla baş gösteren hastalık, zamanında doktora başvurulursa kısa sürede tedavi edilebiliyor. Türkiye'nin coğrafi olarak kenelerin yaşaması için uygun koşullara sahip olması nedeniyle "Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi", orman ve çayırlık alanlar başta olmak üzere bütün Türkiye'yi tehdit ediyor.

Uyarılar

- Hayvanlar ve hayvan barınakları kenelere karşı ilaçlanmalı ve duvarlar kireçlenmeli

- Hayvan barınakları, çalı, çırpı, su kenarı ve gür otlaklara girdikten sonra vücut kene yönünden mutlaka kontrol edilmeli

- Eğer vücuda kene yapışmışsa kesinlikle elle öldürülmemeli ya da patlatılmamalı

- Yapışan kenenin üstüne alkol ya da gaz emdirilmiş bir bez konarak 5-10 dakika kadar bekletilmeli ve kenenin deriyi kendiliğinden bırakması sağlanmalı

Hastaların çoğu hayvan bakıcısı

Hastalık, ilk olarak 1946'da Kırım'da, 1956 yılında da Kongo'da tespit edildiği için bu bölgeleri adını taşıyor. Hastalık daha çok Ortadoğu ülkelerinde ve Uzakdoğu'da etkili oluyor. Kan kanserini taklit eder şekilde kanama ve yüksek ateş şikayetiyle hekime başvuran hastaların büyük çoğunluğunu hayvan bakıcıları oluşturuyor.
Yayın tarihi: 23.10.2003
1049
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.