Sağlık

Kireçlenmede geri dönüş yok

Kireçlenmede geri dönüş yok

Eklemlerde kısıtlama ve zorlanma yaratan kronik br hastalık olan kireçlenmenin görülme sıklığı yaş ilerledikçe artiyor.

Uludağ Üniversitesi Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Jale İrdesel, halk arasında "kireçlenme" olarak bilinen "Osteo Artirit"in geri dönüşünün olmadığını, ancak teşhis edildiği noktada uygun tedavilerle ilerlemesinin durdurulabildiğini söyledi.

Kireçlenmenin, en sık görülen kas ve iskelet sistemi hastalığı olduğunu belirten Doç. Dr. İrdesel, kadınlarda erkeklere oranla daha fazla rastlanan bu rahatsızlığın, eklem çevresinde ağrıya ve şişliğe yol açtığına dikkat çekti. "Kireçlemenin geri dönüşü yok, ancak teşhis edildiği noktada uygun tedavilerle durdurulabiliyor" diyen Doç. Dr. İrdesel, bu hastalığa, hareketsizlik, aşırı şişmanlık, eklemlerin aşırı kullanılması, yaşlılık, metabolik ve romatizmal rahatsızlıkların neden olabildiğini kaydetti.

Topuklu ayakkabılara dikkat

Kireçlenme en sık diz, kalça, el ve omurlarda ortaya çıkarken, egzersiz yapmak bu hastalığın oluşması ve durdurulmasında olumlu etki yaratıyor.

Doktorun hastaya uygun olarak verdiği egzersizler sayesinde, eklemlerin hem korunduğunu hem de güçlendiğini belirten Doç. Dr. İrdesel, şöyle devam etti: "Bu tür şikayeti olan kişiler, aşırı ve ani hareketlerden mümkün olduğunca kaçınmalıdır. Obez hastalarda ekleme binen yük fazla olduğu için, egzersizlerde fazla zorlanılmaması gerek. Hastaların yanlış hareketler yapmamaları ve eklemlerini doğru kullanmaları için eğitilmesi gerekiyor. Ayrıca, yüksek topuklu ayakkabılar eklem üzerine binen yükü artırdığı için, kireçlenme hastalarının topuklu ayakkabı giymeleri de sakıncalıdır"
Yayın tarihi: 13.11.2003
780
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.