Sağlık

Kireçlenme ile başedebilirsiniz

Kireçlenme ile başedebilirsiniz

Osteoartroz yani bilinen adıyla kireçlenme 20'li yaşlardan itibaren başlıyor ve ölene kadar devam ediyor.

Aslında kireçlenme hastalıktan ziyade fizyolojik bir durum. Yaş ilerledikçe, nasıl saçlarımızda beyazlar, cildimizde çizgiler ortaya çıkarsa, eklemlerde de bozulmalar, değişiklikler oluşur.

İlerleyerek 40'lı yaşlarda belirtilerini gösterir. Şikayetler, kadınlarda, erkeklere oranla daha sık görülür. Bunun nedeni de erkeklerin kas ve bağ dokusunun daha güçlü olması.

Kireçlenmede değişiklikler nerede görülüyor?

Patolojik değişiklikler, eklem bağ dokusunda, özellikle de eklem, kemik, eklem sıvısı ve kapsülde saptanır. Başlıca olay eklem kıkırdağındaki ilerleyici kayıp. Buna, eklem sıvısındaki hyolünirik asidin ve eklem çevresindeki kemiklerin yapılarının bozulmasına, küçük yeni kemik çıkıntılarının oluşumu eşlik eder.

Risk faktörleri nelerdir?

- Genetik Faktörler: Ailede hastalığın olması,

- Hormonal Faktörler: Diyabet, gut vs gibi hastalıkların bulunması,

- Travmatik Faktörler: Meslek nedeniyle sıkça yapılan ağır kaldırma, yük taşıma, şişmanlık vs.

Kireçlenmenin belirtileri?

- Ağrı: Sızı şeklinde de tarif edilen ağrı küntdür. İyi lokalize edilemez. Başlangıçta hafif olan, ağrı, zamanla artarak, ufak bir harekette ve hatta dinlenme sırasında bile duyulmaya başlar. Tutulan ekleme göre bazı aktivite ve hareketlerle ağrı daha da artar.

- Tutukluk: Genellikle hastalar, sabah kalktıklarında veya gün içinde, hareketsiz kaldıkları zamanlardan sonra duydukları tutukluktan yakınırlar. Tutukluk da ağrıda olduğu gibi hava değişiklikleri ile bağlantılı.

- Krepitasyon: Kıkırdak kaybı ve eklem yüzünün düzensizliği sonucu eklemlerde görülen takır tukur sesler. En sık dizde, daha az sıklıkta kalçada duyulur.

- Hareket kısıtlılığı ve eklemlerdeki bozulmalar: Hastalığın ileri dönemlerinde ortaya çıkar.

En sık hangi eklemler etkilenir?

- Diz eklemi: Şişman kadınlarda daha sık görülür. İleri dönemlerde eklem eğrilir. O bacak ortaya çıkar.

- El Eklemleri: Parmaklarda kistler, nodüller ortaya çıkar. Eğrilme sonucu hastanın parmaklarında şekil bozuklukları ve güçsüzlük meydana gelir.

- Kalça eklemi: Erkek ve kadınlarda eşit oranda görülür. Şişmanlıkla ilgisi gösterilmedi.

- Omurgalar: Öncelikle bel ve boyun omurları etkilenir.

Tedavisi nasıl yapılır?

Tedavide ilaç, fizik tedavi ve rehabilitazyon yöntemleri bazen de cerrahi gündeme gelebilir.

İlaç olarak, ağrı kesici diye tabir edilen nonsteroid antienflamatuar ilaçla kullanılır. Tedavide kortizonun yeri yoktur.

Fizik tedavi ve rehabilitasyon, kireçlenmede uygulanan ana tedavi. Kireçlenmede önemli olan eklemi bozulmadan koruyucu tedaviye almak. 40 yaşından sonra, düzenli olarak fizik tedavi uzmanının kontrolü altında olmak; tüm eklem, kemik ve kasları korumak ve vücuda sağlıklı bir şekilde yaşlanma hakkı tanımak açısından önemli. Kireçlenmede fizik tedavi alanında sıcak-soğuk uygulamalar, ağrı kesici akımlar, kas programları, egzersizler, tedavi masajları vs. uygulanıyor. Çok ileri vakalarda cerrahi yapılır. Protez uygulamaları gerekebilir.

Doç.Dr.Meral Kozakçıoğlu Özekici
Hazırlayan: Mesude ERŞAN/ Kelebek
Yayın tarihi: 26.10.2004
811
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.