Sağlık

Kimyasal maddeler beynin düşmanı

Kimyasal maddeler beynin düşmanı

Televizyon, bilgisayar, otomobil koltuğu gibi sürekli iç içe olunan eşyalardaki bazı kimyasal maddeler, çocukların beynini olumsuz etkileyip zekâ seviyelerini düşürüyor

Kimyasal maddeler çocukların beynini olumsuz etkiliyor. Dünya Doğal Hayatı Koruma Fonu (WWF), televizyon, bilgisayar ve otomobil koltuğu gibi her gün kullanılan eşyalarda bulunan kimyasalların, çocuklarda hafıza ve zekâyı olumsuz etkilediğini açıkladı.
Zekâ seviyesinde en ufak bir düşüşün bile bir çocuğun hayatında önemli sonuçlar doğurduğunu hatırlatan WWF, IQ seviyesinde bir puanlık düşüşün, hayat boyu kazançta yüzde 2'lik düşüşe denk geldiğini vurguladı. Avrupa Birliği tarafından desteklenen araştırmada, insanların ürettiği bazı kimyasalların çocukların görsel yetenek ve hareket yetenekleri üzerinde de etkisi olduğunu ortaya koydu. Raporda, pazarda tahmini olarak 70 bin çeşit insan yapımı kimyasal bulunduğu yer aldı.

Araştırmacılara göre, çocuklarda görülen sinirsel davranış bozukluklarının yüzde 10'u bu kimyasallara maruz kalmakla ilişkili.
Dünya Doğal Hayatı Koruma Fonu, özellikle, günlük eşyalarda sıkça kullanılan yanmayı önleyici Deca-BDE ve PCB gibi zehirli kimyasalların risk oluşturduğunu açıkladı. Bu kimyasallar genellikle inşaat malzemelerinde bulunuyor. Anne karnında PCB'ye maruz kalınması ise kızlarda erkeksi özellikleri artırırken, erkeklerde azaltıyor.
Yayın tarihi: 03.06.2004
970
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.