Sağlık

Kimler, Ne Kadar Su Tüketmeli?

Kimler, Ne Kadar Su Tüketmeli?

Su insan yaşamı için vazgeçilemez bir beslenme öğesidir. Suyun insan vücut ağırlığının yaklaşık yüzde 60’ını oluşturduğunu, idrar yapma, dışkılama, terleme gibi yollar ile atık maddelerin vücuttan uzaklaştırılması, vücut ısısının korunması, cildin kurumasını önlenmesi gibi işlevlere sahip olduğunu vurgulayan İç Hastalıkları ve Nefroloji Uzmanı Doç. Dr. Enes Murat Atasoyu, kimlerin ne kadar su tüketmesi gerektiğini anlattı.

14.05.2019
su içmek

Normal erişkin bireylerde vücudun gereksinim duyduğu günlük su miktarı en az 1600 ml civarındadır. Bu suyun 1300 ml kadarı içecek ve yiyeceklerden temin ediliyor, geriye kalan 300 ml su ise karbonhidrat metabolizması sonucu vücutta açığa çıkan sudan oluşuyor.

Sağlıklı bir kişinin ihtiyaç duyduğu günlük su miktarının kişinin günlük aktivitesi, vücut ağırlığı, bulunduğu iklim özellikleri, çalışma ortamının ısısı gibi faktörlere bağlı olarak değişebiliyor. Dünya Sağlık Örgütü’nün su gereksinimi konusunda hazırladığı bildiride, ılık iklim bölgelerinde yaşayan sağlıklı erişkinlerin günlük su gereksinimi 2,7-3,7 litre civarında iken sıcak bölgelerde bu miktar 4-6 litreye ulaşıyor. O nedenle, özellikle yaz aylarında su tüketimine daha da fazla dikkat edilmesi gerekiyor.

Su yerine tüketilen sıvı içecekler sınırlı tüketilmeli

İçme suyu en sağlıklı su kaynağıdır. Kalorisi yoktur, ucuzdur ve en kolay ulaşılabilen bir kaynaktır. İçme suyuna ek olarak, su içeriği fazla olan sebze ve meyvelerin de (ıspanak, kavun gibi) tüketilmesinin yararlıdır. Sınırlı miktarda olmak kaydı ile süt, meyve suyu, maden suyu da tüketilebilir.

Hipertansiyon, diyabet, böbrek hastalığı, kalp hastalığı gibi sürekli tedavi gerektiren hastalıkları olan kimselerin, sıvı tüketimi konusunda doktorlarının önerilerine göre hareket etmeleri gerekiyor. 

Su gereksiniminde rol oynayan faktörler:

Egzersiz: Özellikle yoğun tempoda 1 saati aşkın süre ile yapılan egzersizlerde ekstra olarak su ve mineral içeren sporcu içecekleri tüketilmeli.

Ortam ısısı: Aşırı terlemeye neden olan sıcak ortamlarda su tüketiminin arttırılması susuzluk gelişmesini önler.

Sağlık sorunları: Değişik nedenler ile ateş yüksekliği gelişmesi, bulantı-kusma, ishal varlığı gibi durumlarda vücuttan kaybedilen suyun yerine konulması için su tüketiminin arttırılması çok önemli.

Gebelik ve emzirme dönemi: Gebelikte günlük 2.5 litre ve emzirme döneminde 3 litre civarında su içilmesi önerilir.

5472
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.