Sağlık

Kilolar sigarayı bırakmanıza engel değil

Kilolar sigarayı bırakmanıza engel değil

Kilo alma korkusunun tiryaki kadınların sigarayı bırakmasına engel olduğunu vurgulayan uzmanlar, sigarayı bırakanların 3-4 kilo alabileceklerini, ancak diyet ve egzersizle bu kiloların kolaylıkla verilebileceğini bildiriyor.

Gelişmiş batı toplumlarında sigara kullanma oranının her geçen yıl düştüğünü ve bu azalışın önemli bölümünün erkeklerden kaynaklandığını söyledi.

'Kilo alma korkusu, kadınların sigarayı bırakmasına engel teşkil ediyor' diyen uzmanlar, kilo probleminin özellikle 30 yaşın altındaki kadınlarda kaygı yarattığına dikkati çektiler.

Uzmanlar, 'Sigarayı bırakmaya niyetli kişi, 3-4 kilogramlık bir vücut ağırlığı artışını doğal karşılamalıdır. Çünkü, diyet ve egzersizle, alınan kilolar kolaylıkla verilebilir' dedi.

Sigarayı bırakmaya niyetlenen kişinin bu zararlı alışkanlığı bırakmadan beslenme şeklini değiştirmesi ve egzersiz programına başlaması gerektiğini kaydeden uzmanlar, spor yapan kadınların sigarayı bırakma başarısının 2 kat daha fazla olduğunu bildirdiler.

Sigara bırakılınca en çok kiloyu günde 1 paketten fazla içen ve 10-20 yıl arasında sigara kullanıp bırakanların aldığını vurgulayan uzmanlar, 'Sigara bırakıldıktan sonraki ilk haftada vücutta su birikir ve ağırlık 2.5 kilogram artar' dedi.

Uzmanların Sigara bırakıldığında kilo almanması için önerileri şöyle: 'Nikotin alışmış bir bünyeye girmeyince iştah açılır, atıştırma alışkanlığı başlar. Bunu önlemek için, beslenme miktarını öğünlere dağıtmak gerekir.

Atıştırma isteği salatalık gibi kalori miktarı düşük besinlerle baskılanmalı, şekersiz sakız çiğnenmeli. Beslenme alışkanlığına kuşluk, ikindi ve gece gibi 3 ara öğün eklenmeli.

Sigara kesilince kan şekerinde hafif bir düşme olur ve vücudun şeker ihtiyacını karşılamak gerekir. Bu nedenle bir bardak süt, peynirli sandviç, meyveli yoğurt gibi protein ve karbonhidrat içeren gıdaları tüketmek gerekir.

Şeker ihtiyacı meyvelerden veya taze sıkılmış meyve sularından karşılanmalı. Kafeinli içecekler içilmemeli. Buna her türlü kahve, kola ve gazozlar da dahil. Çünkü kafein huzursuzluğu artırır. Nikotin içeren sakızlar da iştahı kapayarak kilo artışını önler.

Yeni beslenme sistemi düzene girince yapılacak şey ise bol hareket etmektir. Asansör yerine merdivenler kullanılmalı, otomobil kullanma en aza indirilmeli, yürüyüş yapılmalı.

Özellikle arazide yürümek çok iyi kalori yaktırır. Ancak hareketi yaşamın her anına yaymak en doğrusudur. Bir saat spor yapıp yatmak yerine, fiziksel aktivite gün boyu sürekli kılınmalı'
Yayın tarihi: 07.06.2003
720
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.