Sağlık

Kilo verin ömrünüzü uzatın

Kilo verin ömrünüzü uzatın

Obezite yani şişmanlık küresel boyutta bir halk sağlığı sorunu olarak Dünya Sağlık Örgütü'nün gündeminde ilk sıralarda yer alıyor.

Araştırmalar son yıllarda özellikle gelişmiş ülkelerde şişman insan sayısında hissedilir bir düzeyde artış olduğunu gösteriyor. ABD ve İngiltere bu sağlık sorununa en sık rastlanan ülkelerin başında geliyor.

Şişmanlık neden artıyor?

Memorial Hastanesi Suadiye Polikliniği'nden Uzm. Dr. Soner Dileklen şişmanlığın görülme sıklığının neden arttığını anlattı: "Teknolojinin ve bilimin ilerlemesi, son yıllardaki ekonomik düzelmeler insanların daha rahat ve hareketsiz bir yaşama itmiştir. Buna fast food tarzı beslenme alışkanlıkları da eklenince şişmanlık kaçınılmaz olmaktadır. Ülkemizde de gelinen noktada şişman insan sayısında hissedilir bir artış gözlenmektedir. Ülkemiz insanının hamur işi ve tatlıya olan bağlılığı açısından tarihsel bir geçmişinin olduğunu da hesaba katılırsa gelecekte ciddi bir şişman popülasyonu ile karşı karşıya kalacağımız kesindir. Şişmanlık hep estetik yönü ile gündeme gelmektedir. Aslında büyük bir buz dağının sadece görünen kısmıdır estetik. Yapılan araştırmalar bize şişmanlığın kara yüzünü göstermiştir. Şişmanlık akciğer kapasitesini yüzde 20-30 oranında azaltır. Beraberinde sigara içimi veya kronik bronşit gibi hastalıklar da varsa kişinin bir süre sonra nefes alabilmesi imkansız hale gelir."

Şeker hastalığına dikkat!

Şişman bireylerde şeker hastalığı oluşma oranının normal bir bireye göre 40 kat daha fazla olduğunu belirten Uzm. Dr. Dileklen, kırk yaşından sonra ailesinde şeker hastalığı olan şişman bireylerin şeker hastalığı olma olasılığının yüzde 100'e yakın olduğunu söyledi. Şişman bireylerde 4-5 kat daha fazla yüksek tansiyona rastladıklarının altını çizen Uzm. Dr. Dileklen şöyle devam etti: "Hipertansiyonun yanı sıra kalp hastalığı ve kalp krizi geçirme ihtimali de 3-4 kat daha fazla saptanmıştır. Enteresan bir bulgu da şişmanlarda kansere olan eğilimin normal bireylere oranla daha yüksek görülmesidir. Özellikle akciğer kanseri 2-3 kat, prostat kanseri ise 2 kat daha fazla saptanmıştır. Şişmanlarda ki bir diğer problem de safra kese taşlarıdır. Safra kese taşı oluşma ihtimali normal bir bireye göre 4-5 kat fazladır. Özellikle karaciğer yağlanması olasılığı da bu bireylerde hissedilir düzeyde artmaktadır."

Yapılan bilimsel araştırmalara göre 5 kilo verilmesinin ardından;

Şeker hastalığı oluşma olasılığı yüzde 50 azalmakta;

Şeker hastalığına bağlı ölümler yüzde 40 azalmakta;

Kişinin ömrü 3-4 yıl uzamaktadır.

10 kilo verilmesi durumunda ise:

Herhangi bir sebepten ölüm olasılığı yüzde 20 azalmakta
Kansere bağlı ölüm olasılığı yüzde 37 azalmakta
Kansere yakalanma olasılığı yüzde 40 azalmakta
Kalp hastalığına bağlı ölüm olasılığı yüzde 15 azalmakta
Kişilerin genel hastaneye yatış ihtimali yüzde 25 azalmakta
Son olarak yaşam süresi 5-6 yıl uzamaktadır

Bu bilgilerin ışığında kilo vermenin artık estetik bir sorundan çok yaşamsal bir gereklilik olduğunu belirten Uzm. Dr. Soner Dileklen Memnorial Saudiye Polikliniği'nde hayata geçirecekleri 'Obezite Tedavi Kampı'yla ilgili bilgi verdi.

Şişmanlık tedavi kampı 4 aşamada yürütülecek

1. Hastaların muayene ve tetkiklerinin yapılması: Bu aşamada yapılan tetkik ve incelemelerle şişmanlığın nedenleri araştırılacak ve altta yatan bir hormonal sebep varsa ortaya çıkarılarak tedavileri yapılacaktır.

2. Şişmanlık nedenleri ortaya konduktan sonra diyetisyenler yardımıyla hazırlanan rejim planı hastaya öğretilecek.

3. Anlaşmaya varılacak bir spor kulübünde belirlenecek egzersiz programı ile haftada 4 gün sabah veya öğleden sonra egzersiz yaptırılacaktır. Bu egzersizler doktor, diyetisyen ve hemşirelerimiz tarafından gözlenerek sıkı bir takip programı oluşturulacaktır.

4. Son aşamada ise hastaların gün içinde aldıkları gıda ve yaptıkları faaliyetler hemşireler tarafından telefon ile kontrol edilerek hastanın programa olan motivasyonunun en üst düzeyde kalması sağlanacaktır.
Yayın tarihi: 20.04.2005
704
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.