Sağlık

Kilo takıntısı!

Kilo takıntısı!

Kadınların kilolarıyla olan sorunları artık çocukluk dönemlerinde ortaya çıkıyor. Kız çocukları beş yaşındayken kilolarından rahatsız olmaya başlıyor.

Kız çocukları beş yaşından itibaren kilolarından endişe etmeye başlıyor. Avustralya'daki 10. Uluslararası Obezite Kongresi'nde konuşan Leeds Üniversitesi profesörü Andrew Hill, çocukların dış görünümleriyle ilgili giderek daha erken yaşlarda hassas olmaya başladığına dikkat çekti.

Hill, "Kendini çekici bulma, kendine değer verme ya da fiziksel kapasite gibi psikolojik unsurlar biraz kilo vermekle bile iyileşebiliyor" diye konuştu.

Beş yaşındaki kız çocukları, kilolarından rahatsız olduğu takdirde kendine güven sorunu yaşıyor. Uzmanlar, bunun ileri yaşlarda sürdüğünü ve aşırı kilo sorunuyla karşılaşan kadınların diğerlerine nazaran depresyon riskine daha açık olduğunu belirtti.

Hill, kilolu çocukların zayıflaması ve kendine olan güvenini tekrar kazanması için eğlenceli ve fiziksel aktivitelerin yoğunlaştığı yaz kamplarını öneriyor.

Avustralya'da yapılan bir kadın sağlığı araştırması, aşırı kilonun depresyon eğilimi ortaya çıkardığını göstermişti. Araştırmaya göre obez kadınlar, diğerlerine nazaran çalışmaya daha az hevesli oluyor, genellikle işlerinden ya da sosyal ilişkilerinden memnun olmuyor.

Dünya Sağlık Örgütü'ne (DSÖ) göre obezite, kronik hastalıkların ardındaki en önemli etkenlerden biri. DSÖ dünyada yeterli beslenemeyenlerden çok obez insanların bulunduğuna da dikkat çekiyor.
Yayın tarihi: 06.09.2006
1170
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.