Sağlık

Kilo reflüyü tetikliyor

Kilo reflüyü tetikliyor

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, kadınlarda fazladan birkaç kilo bile reflü hastalığı riskini artırabiliyor.

Boston Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde 10 bin 545 kadın üzerinde yapılan araştırma, reflü ile hafif kilo artışları arasında bile ilişki olduğunu ortaya çıkardı.

Araştırmada, örneğin 1.58 metre boyundaki bir kadının 55 kiloya oranla 56-62 kilo olması durumunda reflü riskinin yüzde 38 arttığına, oysa bu kiloların normal sınırlar içinde olduğuna dikkat çekildi.

Aynı boydaki bir kadının kilosunun 62-87 arası olması durumunda reflü riskinin yaklaşık 2, kilonun 87'nin üzerine çıkması durumunda da 3 kat arttığı kaydedildi.

New England Journal of Medicine adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırmada, aşırı kiloların ise mide ekşimesi ve gastro özofagiel reflü hastalığının diğer belirtilerini artırdığı belirlendi.

Reflü nedir?

Gastro özofageal reflü hastalığı, mide içeriğinin yemek borusuna geri kaçması anlamına geliyor. Reflü, asitli mide içeriğinin yemek borusuna gelmesi ve uzun süre temas etmesiyle yemek borusunun asitten kendini koruma özelliğinin yok olmasından kaynaklanıyor. Erişkinlerin yaklaşık yüzde 20'sinde reflü görülüyor.
Yayın tarihi: 03.06.2006
752
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.