Sağlık

Kilo döngüsüne girmeyin

Kilo döngüsüne girmeyin

Fazla kilolarından kurtulmak isteyenlerin en önemli korkusu 'kilo döngüsü' sorunudur.

Tekrarlayan kilo alıp vermeler, büyük çabalarla kaybedilen kiloların çoğu kez eskisinden daha da fazlasıyla geri dönmesi, kilo verme çabalarının en önemli sabotajcısıdır. Kilo döngüsünün en önemli nedeni ilk adımın yanlış atılmasıdır. Kilo fazlalığı sorununuzdan kurtulmak istiyorsanız önce fazla kilolarınızın nedenini sorgulamalı, sorunun kaynağını araştırmalısınız. İşte size bunu sağlayacak bir fırsat.

BU SORULARI DOĞRU YANITLAYIN!


Eskisinden daha az hareketli biri mi oldunuz?

Besin tüketiminizde bir artış var mı?

Kalori değeri yüksek besinler mi tüketmeye başladınız?

Öğün atlamaya ve sonra neredeyse çiğnemeden yutarak yemeye mi başladınız?

Gece yeme sorununuz mu var?

Gün boyunca aç kalıp akşam yatağa girene kadar sürekli bir şeyler mi atıştırıyorsunuz?

Atıştırmalarınız sıklaştı ve atıştırma seçimleriniz yüksek kalorili besinlere yoğunlaştı mı? Meyve yerine dondurma mı tüketmeye başladınız?

Kilo almanızı kolaylaştıracak bir ilaç mı kullanıyorsunuz? Depresyon giderici, alerji tedavi edici ilaçların, doğum kontrol haplarının, hormon replasmanlarının ve kortizonlu ürünlerin kilo aldırdığını unutmayın.

Kilo yönetiminizi zorlaştıran metabolizma hızınızı bozan bir sağlık sorununuz olabilir mi? Şeker hastalığınız var mı?

Tiroid bezinizin, böbreküstü bezlerinizin, hipofizinizin iyi çalıştığından emin misiniz?

Kilo almanızı kolaylaştıracak bir dönemden mi geçiyorsunuz? İş hayatınız, evlilik döneminiz, çocuklarınızla ilişkileriniz nasıl? Gergin endişeli veya depresyonda olduğunuz dönemlerde ruhsal gel-gitlerde yoğun emosyonel bagaj yüklenmelerde daha kolay kilo alırsınız.

Menopoz veya andropoz gibi özel ve doğal hormonal virajlardan mı geçiyorsunuz? Menopozda ve andropozda kilo almanız kolaylaşır.

Genetik nedenlerden metabolizması zaten yavaş, sorunlu, metabolik sendroma eğilimli biri misiniz? Metabolik sendromluların kaderi çok kolay kilo alıp, zor kilo vermektir.

Polikistik over sendromu gibi genç kız ve kadınlara özel bir hormonal-metabolik- genetik probleminiz mi var?

Doğru çözüme yönelin

Hemen akla gelen bu sorunları doğru yanıtlayabilmenin ve doğru çözümler üretebilmenin pek kolay olmadığı doğrudur ama, eğer siz kilo verme çabasını sadece yemek yememe veya yiyecek miktarlarını iyice sınırlama gibi algılarsanız sadece kısa bir süre 'zayıflamış bir şişman' olarak kalacağınızdan kuşku duymamalısınız.

Kibrit kutusu beyaz peynirler, sigara paketi kadar etler, çakmak kadar köfteler en dirençli insanların bile en fazla 3-5 ay dayanabileceği geçici lezzetsiz, keyifsiz ve etkisiz çözümlerdir. Brokoliyi, brüksel lahanasını, salatalığı, kabağı bıkamadan ne kadar süreyle yiyebilirsiniz? Haşlanmış sebzelerle dolu tatsız-tuzsuz bir diyet tabağına kaç gün, kaç hafta, kaç ay dayanabilirsiniz?

Diyelim ki dayandınız ve kararlısınız. Mevcut troid sorununuzu, depresyonunuzu, metabolik sendromunuzu tıbbi olarak çözümlemeden ne kadar başarılı olabilirsiniz? Kalkıp biraz yürümeden hareketsiz ve hantal bedeninizi bir kalori yakma makinesi haline çevirmeden sadece diyetle elde ettiğiniz geçici başarıyı ne kadar sürdürebilirsiniz?

Gelin işe başlarken doğru çözüme yönelin. Eğer 2-3 kiloluk bir kozmetik çözümden daha fazlasına ihtiyacınız varsa, gidip gelen kilolardan kaynaklanan moral bozukluklarından uzak kalmayı ve sorunu tarihe gömmeyi amaçladınızsa, şarlatan diyetlerden de mucize çözümlerden de uzak kalın. Daha az kalori tüketmeye ama dengeli ve çeşitli beslenmeye, daha çok hareketli bir yaşam sürmeye, yanlış yeme davranışlarınızı değiştirmeye odaklanın. Başarı ilk adımı doğru atmanızda gizlidir!

Hürriyet / Osman Müftüoğlu
Yayın tarihi: 07.04.2006
791
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.