Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Kilo almaya yol açan hormon bulundu

Kilo almaya yol açan hormon bulundu

İngiliz bilim adamları, eksikliği aşırı kilo alınmasına yol açan bir hormon saptadılar. Londra'daki İmperial College (Kraliyet Üniversitesi) araştırmacıları, PYY3-36 adını verdikleri hormonun, aşırı kilolularda normal kilolulardakinin 3'te 1'i kadar bulunduğunu belirlediler.

Hormonun açlık duygusunu düzenlediğini belirten uzmanlar, bu yolla şişmanlığın tedavisinde yepyeni bir yöntem geliştirilebileceğini vurguladılar.Araştırma ekibinden Profesör Steve Bloom, hormon şırınga ettikleriaşırı kiloluların iştahlarını ve kalori tüketimlerini 24 saat içinde 3'te 1 kadar azaltmayı başardıklarını belirterek şunları kaydetti:''Bu sonuçlar, PYY3-36 hormonunun artırılmasıyla toplumumuzdaki oburluk ve şişmanlık hastalığının tedavisi yolunda yeni bir yaklaşım geliştirilebileceğini gösterdi.''12 aşırı ve 12 normal kilolu insan arasında yapılan araştırmanın sonuçları, New England adlı tıp dergisinin son sayısında yayımlandı.

Yayın tarihi: 06.09.2003
923
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.