Sağlık

Keyifsizliğinizin nedeni tiroid beziniz olabilir

Keyifsizliğinizin nedeni tiroid beziniz olabilir

Hipotiroidi, tiroid bezinin yeteri kadar tiroid hormonu üretemediği durumdur.

Osman MÜFTÜOĞLU

Metabolizmanızın ne hızda ve yoğunlukta çalışacağının belirleyicileri tiroid hormonlarıdır. T3 (triiyodotironin) ve T4'ün (tetraiyodotironin) tiroid bezinizde yeteri kadar üretilip kana verilmemesi halinde sizi pek çok sorunun beklediğini bilmelisiniz.

YORGUNLUK, halsizlik, kilo alma, kas ve eklem ağrıları, soğuğa tahammülsüzlük, derinizde kuruma ve saç dökülmesi tiroid yetmezliğinin çoğu kez gözden kaçan ve önemsenmeyen ilk işaretleridir. Bir süre sonra hipotiroidi daha aşikar işaretlerini de verecek, yüzde şişlik, göz çevresinde sıvı birikimi (ödem), ses kalınlaşması, kabızlık gibi belirtiler ortaya çıkacaktır.

Bütün bu belirtiler o kadar yavaş, sessiz ve derinden ilerler ki çoğu kez farkına bile varmazsınız. Bazen aldığınız fazla kilolar nedeniyle bir türlü sonuç vermeyen zayıflama çabalarının içine girer, eklem ve kas ağrılarınız artık iyice canınızı sıkmaya başladığında çözümü romatizmal hastalıklar uzmanında aramaya çalışırsınız.

Koma bile mümkün

Eğer yorgunluk, halsizlik, bitkinlik sizi iyice bezdirmiş, içinize kapanık, keyfini, hevesini kaybetmiş, yaşam coşkusunu önemli ölçüde yitirmiş biri haline getirmişse soluğu psikiyatristinizde alır, gittikçe ilerleyen depresyon benzeri bu yakınmalarınızın adının konmasını ve tedavisinin yapılmasını istersiniz. Eğer iş işten biraz daha geçmiş, oldukça uzun bir zaman dilimini hipotiroidinin tanısı ve tedavisi yapılamadan kullanmışsanız bu kez soluğu sürekli kırılan tırnaklarınız, dökülen, kabalaşan ve matlaşan saçlarınız, iyice azalan kaşlarınız, yüzünüzdeki, ayaklarınızdaki şişleriniz ve cildinizdeki kuruma, pullanma gibi şikayetlerle bir dermotoloji uzmanında da alabilirsiniz.

Hipotiroidinin belirtileri bununla da bitmez. Eğer tiroid beziniz hormon üretiminden ileri yaşlarda vazgeçmişse (!) algılamanızda, hatırlamanızda, öğrenme ve odaklanmanızda ciddi sorunlar ortaya çıkabilir. Bellek kaybı, belirgin hafıza karmaşası, hatta paranoya, depresyon ve demans hipotiroidinin ilk belirtileri bile olabilir. İşin kötüsü bu belirtilerin hipotiroididen kaynaklandığı düşünülmez ve yaşlanmanın doğal bir sonucu gibi kabullenilir. Bu durumda işiniz daha da zorlaşacaktır. Siz ağır tiroid bezi tablosundayken araya giren bir enfeksiyon, fazlaca alkol kullanımı veya soğuğa maruz kalma gibi streslerle komaya bile girilebilir. Tıbbi terminolojide 'Miksödem koması' olarak isimlendirdiğimiz bu tabloda ağır bir solunum yolu yetmezliği, vücut ısısında düşme ve beyin beslenmesinde bozulma sonucu oluşmuş değişen derecelerde şuur kaybı mevcuttur.

NÖROLOJİK SORUNLAR

Hipotiroidi uzun sürdüğünde kalp hızında yavaşlamaya, kalp bloklarına, kalp zarında sıvı toplanmasına ve kalbin pompalama fonksiyonunu önemli ölçüde kaybetmesine yol açabilir. Kalp yetmezliği nedeniyle hastaneye yatırılan hastaların bir kısmında sebebin tiroid bezi yetersizliği olduğu tesadüfen saptanır. Tiroid bezinin yeterince hormon üretemediği durumlarda akciğer zarında sıvı birikmesi, solunum güçleşmesi ve karın içinde sıvı toplanması gibi belirtiler de oluşmaktadır.

Hipotiroidi nörolojik bakımdan da önemli sorunları beraberinde getirir. Özellikle uzamış ve ağır hipotiroidi olgularında beyinsel fonksiyonlarda yavaşlama, karmaşa, oryantasyon kaybı ve depresyonu taklit eden her çeşit belirti oluşabilir. Hafıza kusurları, uykuya eğilim, öğrenme kabiliyetinde azalma ve nihayet yukarıda belirtildiği gibi koma tablosu ortaya çıkabilir.

AKLINIZDA OLSUN

Hipotiroidinin belirtileri

Halsizlik

Yorgunluk

Kilo artışı

Bellek kusurları

Kas ve eklem ağrıları

Göğüs ağrısı

El ve ayak uyuşmaları

Kabızlık

Saç ve kaş dökülmesi

Ciltte kuruma ve sararma

Soğuğa tahammülsüzlük

Depresyon tablosu

Adet düzensizlikleri

Cinsel güçte azalma

Nefes darlığı

HİPOTİROİDİNİN ÇÖZÜMÜ KOLAY

Bütün bu anlatılanlar sizi sakın korkutmasın, üzmesin! Bugün ulaştığımız yüksek teknolojiye dayalı tanı yöntemleri ile hipotiroidinin çok erken dönemlerde teşhis edilebildiğini bilmelisiniz.

Tiroid bezinizdeki iltihabi, bağışıksal, tümöral ya da metabolik değişimlerden harabiyetten veya hipofiz bezinizdeki, hipotalamusunuzdaki herhangi bir sorundan kaynaklanan tiroid bezi yetmezliklerini bugün çok daha kolay birbirinden ayırıyor, erken tanı ve tedaviyi başarabiliyoruz. Genç ve orta yaşlılarda hipotiroidinin en sık görülen nedenlerinin immünolojik (bağışıksal) kaynaklı olduğunu bilmelisiniz. Hashimato tiroiditi hipotiroidinin en sık görülen nedenlerinden biridir. Ayrıca tiroid bezinizin dokusal yapısının cerrahi müdahalelerle, radyoaktif maddelerle ya da ilaçlarla (iyot, lityum, amiodaron, propiltiyourasil, metimazol) veya kanserle tahribi de sık görülen hipotiroidi nedenleridir.

Hipotiroidinin tedavisi sebebe yönelik olarak planlanır. Genelde tiroid hormonları ile yerine koyma tedavisi ile başarılı sonuçlar alınmaktadır. Özellikle doğumdan sonraki dönemde, hamilelikte, menapoz döneminde ve ileri yaşlarda yukarıdaki sorunlarla karşılaştığınızda fazla beklemeden doktorunuzla görüşmelisiniz. Unutmayın! Hipotiroidi tedavisi mümkün olan bir hastalıktır. Yeter ki siz geç kalmayın.
Yayın tarihi: 20.04.2004
1535
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.