Sağlık

Kesintisiz uyku için...

Kesintisiz uyku için...

Uykunun yüzde 25'lik bölümü bedensel, yüzde 25'lik bölümü de zihinsel dinlenmeyle geçiyor. Kalan yüzde 50'lik bölümün sırrı ise henüz belirlenemedi

Gece boyunca sürekli olarak uykunun değişik evreleri yaşanırken zihinsel dinlenme daha çok sabah saatlerinde gerçekleşiyor. Zihinsel dinlenmenin tam olarak gerçekleşmediği durumlarda, öğrenmenin de zorlaşacağını belirten uzmanlar, her bünyenin kendisine göre bir uyku ritmi düzeni oluşturması gerektiğini söylüyor.

İnsanın uykuya daldığı ilk saatlerden itibaren bedenen dinlenmenin gerçekleştiğini belirten
Selçuk Üniversitesi Meram Tıp Fakültesi Psikiyatri Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Rahim Kucur, şunları söyledi: "Uykunun yüzde 25'lik bölümü bedensel dinlenmeye, yüzde 25'lik bölümü ise REM uykusu dediğimiz zihinsel dinlenmeyle geçiyor. Kalan yüzde 50'lik bölümün sırrı ise henüz belirlenemedi."

Uyku konusunda bilinen en büyük yanlışın ise uyku gelmeden yatağa girmek olduğunu belirten Kucur, "Kişi uykusu geldiğinde yatağa girmeli. Eğer yatağa uzandığı halde uyku tutmuyorsa, mutlaka kalkıp uyku gelene kadar dolaşmalıdır. Yatakta uykunun gelmesini beklemek yanlıştır ve uyuyabilme süresini uzatır" diye konuştu.

Yemeğin ardından düşen vücut ısısının kısa süreli uykuya neden olduğunu anlatan Kucur, şu uyarılarda bulundu: "Biz genelde sabah uykularını çok fazla önermiyoruz. Çünkü kişinin, gününün üçte birinin uykuyla geçirdiği düşünülürse, sabah saatlerindeki uyku, geceki uyku düzenini etkileyecektir. Bu da uyku ritminde sapmalara neden olur. Vücudun gereksinim duyduğu uyku, tek seferde ve kesintisiz olandır."

Deliksiz bir uyku için öneriler

- Akşamları uyumadan önce kahve, çay ve kolalı içecekler tüketilmemeli.

- Çok aç ya da çok fazla tok yatağa girilmesi de uykunun kalitesini etkiler.

- Uyumak için yatak odasından başka bir mekan tercih edilmemeli. Salonda ya da televizyonun karşısında uyumak da uyku ritmini bozabilir.
Yayın tarihi: 06.01.2004
1348
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.