Mahmure

Sağlık

Genel Sağlık

Kene uyarısı

Kene uyarısı

Kenelerin yoğun bulunduğu alanlardan uzak durun!

Sağlık Bakanlığı yaz aylarında artan ve öldürücü hastalıklara yol açan 'kene ısırmaları'na karşı uyarıda bulundu. Başta Kırım-Kongo olmak üzere ısırıklarıyla hastalıklara ve ölümlere yol açabilen kenelerin yoğun bulunduğu alanlardan uzak durulması istendi.

Keneler nerelerde bulunur?

Otlak, çalılıklar ve ırmak vadilerinde yapılan kırsal aktivitelerden sonra, vücut yüzeyi dikkatlice kontrol edilmeli. Kene, küçük oval şekillidir. 6-8 bacaklı, uçamayan, sıçrayamayan hayvanlardırlar. Genellikle hayvanların, rastlantısal olarak insanların kanını emerek beslenirler. Hastalıkları insanlara taşırlar.

Buralara gidilirken hangi önlemler alınabilir?

Uzun kollu tişört giyilmeli. Pantolon paçaları, botların veya çorapların içine sokulmalı. Açık renk elbiseler giyilmeli.

Hangi hastalıkları bulaştırabilirler?

Kenelerin insanlara taşıdığı önemli hastalıklar arasında, Q humması, Kırım-Kongo Kanamalı Ateşi, Lyme hastalığı, Tularemi ve TBE sayılabilir.

Keneleri uzaklaştırmak için başka hangi önlemler alınabilir?

Vücuda, el ve yüz dışında, 'diethyltoluamide' içeren losyon ve elbiselere de 'permethrin' sürülmesi, kenelerin yaklaşmalarını önleyebilir.

Yapışan keneler vücuttan nasıl uzaklaştırılabilir?

- Bu iş için ince uçlu pens veya cımbız kullanılmalı. Elle tutulacaksa eldiven giyilmeli veya parmaklar mendil ile sarılmalı.

- Kene deri yüzeyine yakın yerden tutulmalı. Döndürmeden yavaş çekilmeli.

- Kenenin vücudu sıkılmamalı veya patlatılmamalıdır. Çünkü vücut sıvıları enfeksiyon etkenlerini içerebilir.

Kene çıkarıldıktan bölge nasıl temizlenmeli?

Kene uzaklaştırıldıktan sonra ısırma bölgesi dezenfekte edilmeli ve eller sabunla iyice yıkanmalıdır.

Doç. Dr. Turan Aslan - Hürriyet
Yayın tarihi: 26.08.2005
862
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.