Sağlık

'Kendimiz'e ne kadar önem veriyoruz?

'Kendimiz'e ne kadar önem veriyoruz?

'Siz kendinizi nasıl sunarsanız insanlar da öyle algılar'. İnsanlar sizi değerlendirirken, sizin kendinizle ilgili düşüncelerinize de önem verirler'

Klinik-psikolog Sevgi Güney, karşıdaki kişilerin görüşlerini ifade etmelerine fırsat verilmesi gerektiğini belirterek, "Rekabet edip sizin bile farkında olmadığınız bir yarışa girmeyin. Görüşlerinizi olduğu gibi ve ılımlı ifade edin. 3. kişiler aracılığıyla konuşmayın. Eleştiri biçimini ve niye yaptığınızı hiç unutmayın" dedi.

Türk-Amerikan Derneği'nde "Ruh Sağlığı İçin Kritik Bir Kavram: Kendimiz" konulu bir sunum yapan Güney, 'kendimiz' denilince akla istekler için sarf edilen emekler, bilgi birikimi ve deneyimlerin geldiğini söyledi.

'Kendimiz' kavramının aynı zamanda bireysel algılama ve zihnin izin verdiği ölçüde yaşamı görme, anlama ve değerlendirmeyi de içerdiğini anlatan Güney, yaşam gereksinimleri ve deneyimler, eskilerle yenilerin çatışmasından doğan sentezler, isteklere yönelik bilişsel farkındalık ve isteklerle eldekiler arasındaki dengenin yaşam doyumunu oluşturduğunu belirtti.

Bilimsel araştırmalara göre, kişilerin kendilerinde değiştirmek istedikleri yönlerin başında 'hayır' diyememe, acelecilik, sinirlilik, stresle baş edememe ve karamsarlığın geldiğini ifade eden Güney, kendini tanıma, keyif alarak çalışma ve yaşama, özsaygıyı geliştirme ve girişimciliğin de insanların kendilerinde geliştirmek istedikleri özellikler olduğunu söyledi.

Başkalarıyla ilişkilerde gözetilmesi gerekenlere de dikkati çeken Güney, 'Siz kendinizi nasıl sunarsanız insanlar da öyle algılar. Olumsuz yargı ve davranışlar olumsuz atmosfer oluşturur. Kabul görmenin en kolay yolu kabul etmekten geçer. İnsanlar sizi değerlendirirken, sizin kendinizle ilgili düşüncelerinize de önem verirler' diye konuştu.

Karşıdaki kişilerin görüşlerini ifade etmelerine fırsat verilmesi gerektiğini belirten Güney, 'Rekabet edip sizin bile farkında olmadığınız bir yarışa girmeyin. Görüşlerinizi olduğu gibi ve ılımlı ifade edin. 3. kişiler aracılığıyla konuşmayın. Eleştiri biçimini ve niye yaptığınızı hiç unutmayın' şeklinde öneriler dile getirdi.
Yayın tarihi: 03.06.2006
742
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.