Sağlık

Kendi kendine testis muayenesi

Kendi kendine testis muayenesi

Testis kanserleri 15-35 yaş erkeklerde en sık görülen kanser tiplerindendir. Ancak aylık kendi kendine muayene ve semptomların değerlendirilmesi ile hastalık erken dönemde yakalanabilir ve tedavisi kolay bir aşamada müdahale edilebilir.

Güncellenme tarihi:
Testis kanserlerinde görülen semptomlar: · Testislerde küçük ağrılı kitle · Scrotumda (erbezi torbası) ağırlık hissi · Alt karın bölgesinde veya kasıkta ağrı · Testislerde elle herhangibir değişiklik hissedilmesi · Scrotumda ani kan veya sıvı toplanması Erken teşhiste en önemli kısım aylık kendi kendine muayenedir.Muayene için en iyi zaman sıcak bir banyo veya duştan sonra scrotumun sıcakla gevşediği andır. Muayenede izlenecek adımlar: · Aynanın karşısında ayakta durun.Scrotum derisinde herhangi bir değişiklik veya şişlik olup olmadığına bakın · Her bir testisinizi her iki elinizle muayene edin. Orta parmaklarınız testisin altında, başparmağınız üstünde olmak üzere parmaklarınız arasında testisi nazikçe çevirin. Bir testisiniz diğerinden daha büyükse bu sizi şaşırtmasın. Bu normaldir. · Spermi taşıyan ve biriktiren yumuşak ve tubuler bir yapı olan epididymisi (erbezi üstü-paratestis) bulun. Kanserli kiteler genellikle testisin bu bölgesinde yerleşir. Ancak testisin ön yüzünde de görüldüğü olur. Eğer bu muayene sonucunda bir kitle ile karşılaşırsanız hemen doktorunuza görünün. Bu kitle kanseröz olsun olmasın hemen tedavi edilmezse yayılabilir. Unutmayın testis kanseri özellikle erken teşhis ve tedavi ile yüksek gerileme şansına sahiptir. Hemen tüm hastalarda testis kanseri yalnız tek testiste oluşur. Bu vakalarda erkek sexual ve üretken fonksiyonlarını diğer testisi ile sürdürebilir. Dilerseniz bedava muayene kazanın, doktor kontrolünden geçin.
Yayın tarihi: 29.05.2002
1183
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.