Sağlık

Kemik hastalıklarına çözüm

Kemik hastalıklarına çözüm

ABD'li bilim adamları, bazı kalıtsal kemik hastalıklarına ve kırıklara çare olabilecek yeni bir kemik büyütme tekniği geliştirdi.

Massachusetts Institute of Technology (MIT) öğretim üyesi Molly Stevens, İngiliz Ulusal Bilimler Akademisi Dergisi'nde yayımlanan makalesinde, canlı bir organizmada sağlıklı bir kemiğin uyarılmasının yeni bir kemik dokusu oluşmasını sağlayabileceğini söyledi.

Stevens, bu yeni kemik dokusunun eriyen ve yok olan hasta ya da kırık kemik üzerine nakledilebileceğini de belirtti.

Yeni teknikle oluşan kemik dokusunun, kalıtsal kemik hastalığı bulunan kişilerde hasta kemiğin iyileştirilmesi için kullanılabileceği ya da ileride kullanılmak üzere dondurulabileceği de belirtiliyor.

Şu anda kullanılan teknikte ise hasta ya da hasarlı kemiğin değiştirilmesi için tek çözüm kalça veya kaburgalardan alınan kemiğin nakli.

Operasyonun ardından hastanın çok acı çektiği teknikte, önemli komplikasyonlar da görülebiliyor.

Yeni teknolojide bilim adamları, kemiğin kendi kendine iyileşme kapasitesinden faydalanarak, kemikteki küçük bir oyukta bir 'biyo-reaktör' tasarladılar.

İnsan kemiğine benzerliğinden ötürü tavşanlar üzerinde yürütülen bu alandaki deneyler, içine kalsiyum enjekte edilen 'biyo-reaktörün' (yeni kemik dokusunun) başka bir yere nakledilerek, yeni kemik oluşumu sağladığını başarıyla gösterdi.

Bilim adamları, yeni tekniğin karaciğer veya pankreas gibi diğer hayati organlarda da kullanılabileceğini umuyor.

www.cnnturk.com
Yayın tarihi: 01.08.2005
730
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.