Sağlık

Kel kalmaktan korkma!

Kel kalmaktan korkma!

Elektrik enerjisi ile saç dökülmesini durdurarak, saçları canlandırmaya yönelit tasarlanan ETG'nin yan etkisi de bulunmuyor.

British Columbia Üniversitesi'nden dermatolog Prof. Dr. Stuart Maddin'in yürüttüğü projeyle geliştirilen ve saç dökülmesini elektrik enerjisiyle tedavi ettiği belirtilen "ETG" cihazı dermatologlara tanıtıldı.

İthalatçı firma tarafından Conrad Otel'de düzenlenen konferansta konuşan ETG cihazını geliştiren projenin koordinatörü, Kanadalı Prof. Dr. Maddin, erkeklerin yüzde 50'sinde 50 yaşına kadar cinsiyetlerine has kelliğin oluşabileceğini, erkeklerin yüzde 40'ının 35 yaşına kadar saçlarının yüzde 35'ini, 60 yaşına kadar da saçlarının yüzde 60'ını kaybettiklerini belirtti.

Prof. Dr. Maddin, kadınların ise yüzde 25'inin menopoz öncesi, yüzde 38'in ise menopoz sonrası alınlarında saç çizginin gerilemesine maruz kaldıklarını kaydetti.

Elektrik enerjisi ile saç dökülmesini durdurarak, saçları canlandırmaya yönelik tasarlanmış ETG tedavisinde saçlı deriyi uyarmak için düşük frekanslı ve düşük yoğunluklu elektrostatik ritmik darbelerin yarattığı etkinin kullanıldığını anlatan Prof. Dr. Maddin, klinik deneyler sonucunda ETG'nin herhangi bir yan etkisinin olmadığının anlaşıldığını ifade etti.
Yayın tarihi: 21.10.2006
1723
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.