Sağlık

Kekemeliğin nedeni psikolojik değil genetik

Kekemeliğin nedeni psikolojik değil genetik

Küçük yaştaki kekemelik tedavi edilmezse kalıcı olabiliyor

Psikolojik baskı iyileşme sürecini uzatabilir
Anadolu Üniversitesi Engelliler Entegre Yüksekokulu Müdürü Prof.Dr. Ahmet Konrot, kekemeliğin düşünülenin aksine psikolojik değil genetik nedenlerden kaynaklandığını söyledi.

Prof.Dr. Konrot, kekemeliğin okul öncesi çocuklarda rastlanan bir dil ve konuşma bozukluğu olduğunu belirterek, bu rahatsızlığa üç, beş yaşları arasındaki çocukların yüzde 15'inde rastlandığını kaydetti.

Belirtileri

Konuşmanın normal akışında 'ses, hece, kelime tekrarı, sesi hiç çıkaramama' gibi kesintilerin meydana gelmesinin kekemeliğin belirtilerinden olduğunu anlatan Konrot, çocuktaki 'sağa-sola ve ileri-geri sallanma, çeneyi geriye atma, gözlerde şiddetli kayma' gibi sorunların da ileri derece kronik kekemeliğin göstergeleri niteliği taşıdığını söyledi.

Sağ ve sol yar küreler uyuşamıyor

Konrot, ailelerin kekemeliği çeşitli olaylar karşısında çocuklarının yaşadığı şiddetli korkudan kaynaklanan psikolojik travmaya bağladıklarını belirterek, şöyle konuştu:

"Kekemelik düşünülenin aksine psikolojik değil, genetik nedenlerden kaynaklanıyor. Beynin sağ ve sol yarı kürelerindeki çeşitli işlevlerin aksaması kekemeliğe neden oluyor. Ancak, konuşma sorunu çevresi tarafından fark edilen çocuğun, üzerinde hissettiği psikolojik baskı nedeniyle iyileşme süreci uzayabilir...

"Bu durum çocuğun üzerinde daha fazla ruhsal baskıya neden olabilir. Aileler çocuklarında konuşma sorunu saptadıklarında yaklaşık altı ay kendi halinde düzelmesini beklemelidirler."

Nüfusun yüzde 1'inde görülüyor

Prof.Dr. Konrot, kekemeliğin nüfusun yüzde 1'inde görüldüğünü belirterek, pek çok çocuğun okul döneminde bu rahatsızlıktan kurtulduğunu söyledi.

Tedavi edilmezse kalıcı olabilir

Son yıllarda tedavide yaygın olarak 'Lidcombe Erken Dönem Kekemelik Programı' uygulandığını bildiren Konrot, programda aile ve çocuğun birlikte katılımının esas olduğunu kaydetti.

Prof.Dr. Konrot, kekemeliğin görüldüğü okul öncesi çocukların yüzde 80'inde söz konusu rahatsızlığın kendiliğinden iyileştiğine işaret ederek, şöyle devam etti:

Baskı, rahatsızlığı olumsuz etkiliyor

"Dil ve konuşma gelişiminin ilk dönemleri olan üç, beş yaşlarında ortaya çıkan kekemelik, tedavi edilmezse kalıcı olabilir. Çocuğun yapamadığı bir şey için üzerine giderek baskı kurmak rahatsızlığı olumsuz etkiler. İlerleyen yaşlarda onarılması güç psikolojik etkiler yaratabilir. Bu kişilerin bilincinde iş korkusundan eş korkusuna kadar korku kavramıyla örülmüş bir iç dünyaya yol açılabilir."
Yayın tarihi: 17.06.2004
867
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.