Sağlık

Kekelemenin sebepleriyle ilgili yeni teori

Kekelemenin sebepleriyle ilgili yeni teori

Beyindeki yapısal bir problemin kekelemeye sebep olduğu tahmin ediliyor. Yeni bir çalışmaya göre, beyindeki bu hata neden bazı çocukların kekeleme problemlerinin üstesinden gelebilirken bazılarının bunu yetişkin yaşlara taşıdığını açıklayacak.

Gelişime bağlı kekeleme kelimelerin istemsiz tekrarına, seslerin uzatılmasına ya da tutukluğa sebep olan konuşma hastalığıdır. 3-5 yaşlarındaki çocukların %4-%5'ini etkiler. Çocukların çoğu yaşlarının ilerlemesiyle kekelemeden kurtulurken %1'lik kısımda bu rahatsızlık kalıcı hale gelir.

Araştırmacılar, bu rahatsızlığa genetik eksikliklerin sebep olduğunu tahmin ettiklerini fakat bugüne kadar gerçek kaynağın ve kekelemenin mekanizmasının açık olarak bilinmediğini söylüyor.

Yapılan çalışmada, araştırmacılar kekeleme hastalığı olan 15 insanla, kekeleme hastalığı olmayan 15 insanın beyin dokusu yapısını incelemek üzere MRI kullandılar. Kekeleyen insanlarda beyindeki konuşma planlanmasından sorumlu bölgenin sol tarafta bulunduğu, fakat bunun diğerlerinde daha farklı bölgelerde bulunduğu görüldü.

Araştırmacılar, bu alan ve beynin dilden sorumlu sağ tarafındaki alan arasındaki bilgi iletiminde meydana gelen zorlukların akıcı konuşmayı engellediğini söylüyor.

Almanya'daki Hamburg Üniversitesi departmanından Cornelius Weiller ve çalışmayı birlikte yürüttüğü arkadaşları beynin sağ tarafının sol taraftaki bu problemi çözebilmek için yetersiz kalıyor.

Bu anormallik, araştırmacılara göre birçok çocuğun geçici kekemelik yaşadığı gelişim safhasında ilerliyor. "Metodlarımız bazı çocukların nedensürekli kekemeliğe uğradıklarını araştırmak için kullanılabilir" diye konuştular.

Önceki çalışmalar, prosesin diğer türlü de çalışabileceğini gösteriyor. Bu teoriye göre, beynin sağ tarafının yetersizliği kekemeliğin en temel kaynağı.

Araştırmacılar; bu açıklamanın beynin sağ tarafındaki yetersizliklerin sol tarafta nasıl anormalliklere sebep olduğu net olarak açıklanamadığı sürece olası olmayacağını söylüyorlar.

Çalışma, The Lancet'in 3 Ağustos baskısında yer alacak.
Yayın tarihi: 02.08.2002
886
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.