Sağlık

Kediniz kış hastalıklarına yakalanmasın

Kediniz kış hastalıklarına yakalanmasın

Kedinizin minik ağzına burnuna dikkat.

Sürekli hapşırıyor , gözleri akıyor ve hafif ateşleniyorsa dostunuz nezleye yakalanmış demektir. Nezlesini sahibine bulaştırmayan kediniz önlem alınmazsa ciddi sorunlar yaşayabilir. Ayrıntılar Veteriner Hekim Vedat Atasoy'un yazısında...

Minik kedimize 'Çok Yaşa' demeden önce

Malum kış geldi. Havaların soğumasıyla birlikte gribal enfeksiyonlar herkesi esir almaya başladı. Sıcaklık değişikliklerine dikkat diyoruz. Çünkü hepimiz gibi evcil dostlarımız da ani hava değişiminden olumsuz etkilenerek çeşitli hastalıklara yakalanabilirler. Bu yüzden hem onlar için hem kendimiz için biraz daha dikkatli davranmalıyız. Evlerimizde birlikte yaşadığımız minik dostlarımızdan kediler en çok bu tarzdaki değişimlere reaksiyon gösterenlerdendir. Nezle olarak tanımlayabileceğimiz bu hastalık ciddi sorunlar yaşatabilir.

Onu için gelin önce kedi nezlesinin ne olduğuna bir bakalım.

Nezle nedir?

Nezle hepimizin zaman zaman yaşadığı basit bir rahatsızlık. Ancak kedilerimiz için aynı oranda basit olduğunu söylemek yanlış olur. Çünkü kedilerin yaşadığı nezle aslında dikkate alınması gereken ciddi bir rahatsızlık olabilir.Havaların soğumasıyla kedilerimiz üzerinde oluşan stres çeşitli enfeksiyonlara kapı açabilir. Tıpkı bizler gibi hapşırma ve öksürük en önemli belirtilerindendir. Minik burunlarındaki akıntı gözlerin sulanması , ağızda (özelikle dilde) yaralar, kulak akıntısı ve ateş diğer önemli belirtileri arasındadır.

Kedi nezlesine ya da kedilerin solunum yolu enfeksiyonlarına en çok biz hekimlerin tıp diliyle Felin Calivirus ve Felin Rhinotracheitis adını verdiğimiz iki virüs yol açar. Bunlara Klamidia Psitacia ve Mykoplazma spp. de eklenebilir. Bu etkenler tek tek hastalık oluşturabildikleri gibi beraber de görülebilirler. Tekrar belirtmekte fayda var, önlem alınmazsa kediniz ciddi sağlık sorunları yaşayarak hepimizi üzebilir.
Kedi nezlesi minik dostumuzun hayatını zorlaştırır. En önemli organlarından olan minik burularının koku almasını zorlaştırır. Bu da onun için neredeyse ölüm demektir.

Kedi nezlesi insana bulaşmaz!

Kedi nezlesi de tıpkı insanların nezlesi gibi bulaşıcı bir özelliğe sahiptir. Ancak burada değinmek istiyorum, kediler nezlelerini bizlere bulaştırmazlar. Hapşırma ve sıvı teması (damlacık enfeksiyonu) sayesinde kolaylıkla nezle yayılabilir.Ayrıca hasta annenin yavruları da dünyaya hasta olarak gelecektir. Hepimizin bildiği gibi minik dostlarımız birbirleriyle yakın temas halindedir. Bu da hastalığın kediler arasında yayılmasını hızlandırır.

Aman dikkat!

Aman dikkat, yaşı küçük ya da birazcık güçsüz ya da yaşlı olan kedimiz, nezle başlangıcını çok ciddi hastalıklara çevirebilir. O yüzden belirtileri hisseder hissetmez kedimizi hemen bir hekime götürelim. Hekim belirtilerden gerekli teşhisi yapacaktır.

Ancak size tavsiyem kış mevsimi yaklaşırken
kedinizin nezleye ve diğer hastalıklara karşı aşılarını yaptırmanız olacaktır. Nezle öncesi yapılacak bir aşı kedinizin ve sizin kışı rahat geçirmesini sağlar.

Veteriner Hekim Vedat Atasoy
A.T.A Veterinerlik
www.atavet.com
216. 567 55 15.
Yayın tarihi: 02.12.2004
5091
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.