Sağlık

Kedilerde idrar sorunu

Kedilerde idrar sorunu

Kedinizin tuvaleti evin uygun bir yerinde bulunuyor, sık sık kumu değiştiriliyor ve temizleniyor, ama yine de kediniz çişini evin herhangi bir yerine yapıyorsa sorun var demektir.

Birçok aile kedilerinin çok temiz olması ve çişlerini sadece tuvalete yapması ile övünür. Halbuki kediler asla olur olmaz yere çişini yapmazlar. Eğer yapıyorlarsa, bir problem var demektir. Kedilerde idrar problemi bazen anormal bir davranış, bazen bir aşk ifadesi, bazen de idrar yolu enfeksiyonlarının habercisi olabiliri. Kedi beslerken tuvalet yerinin seçimi çok önemlidir. Tuvalet için plastikten yapılmış ve hafif kenarları yüksek bir kap seçmek gerekir. Bu kabun içine onların idrar ve dışkılarını örtecek kadar kum konulmalı. Kumun maden yapısı iyi belirlenmeli. Emici, kokuları absorbe edici özelliği olmalı, onlar dışkılarını kapatmak için çaba harcarken çok fazla toz olup solunum yollarını tahriş etmemeli ve ayaklarına yapışarak çok fazla eve dağılmamalı. Bu özelliklere uygun bir kum ve onun her ihtiyaç duyduğunda ulaşabileceği bir tuvalet seçiminden sonra kedinizin evin olur olmaz yerlerine çiş yapması, bir şeylerin yolunda gitmediğinin habercisidir. Bazen de bizim uzun süre ihmalimiz sonucunda artık çok kirli olan kaba girmek istemezler, bu yüzden tuvaletlerinden dışkılar sık sık temizlenmeli.

Aşk sarhoşu

Kediler çiftleşme isteğinden dolayı da çişlerini yapabilirler. Özellikle bahar aylarında ve ergenlik döneminde (bu da 1 yaşına tekabül eder) hormonların etkisinde kalarak yaptıkları bir davranıştır bu, sevgilisine adeta "buralarda buluşalım" demek ister. Ama evde kendisinden başka bir kedi olmadığını düşünemez. Bu ağır kokulu idrar genelde sahipleri tarafından şiddetle karşılanır. Kısırlaştırılmamış kedilerde eklenti bezleri ve hormonların etkisiyle yaptıkları bu çişin kokusunu evden atmak çok zordur. Bunun için koku nötrleyen ürünlerden almanızda fayda var.

Hastalığa dikkat

İdrar yolları enfeksiyonlarında da dönem dönem tuvalet dışına idrar yapmaya rastlanabilir. Özellikle erkek kedilerde görülen idrar taşları yüzünden, tuvaletlerini kum yerine dışarı yapmayı tercih ederler. Kediniz bazen saatlerce kumunu kazır, ama bir türlü idrarını yapamaz ya da az az yapar. Çoğunda idrar yaparken acı ifadesi ve ağrılı bir miyavlama olur. Geç kalınmış olaylarda sidik kesesinde kanamalar kaçınılmazdır. Çoğunlukla bu durumun asıl sebebi; doğru hazırlanmamış mamalardır. Özellikle magnezyumu yüksek ve kalitesi düşük mamaların bu rahatsızlıktaki pay büyük. Pisinizin idrarında kan ve hafif bir tortu görürseniz hiç vakit kaybetmeden hemen doktorunuza başvurun.

Hazırlayan: Veteriner Hekimi Bülent Dölen
Ailem ve Ben
Yayın tarihi: 28.09.2005
1061
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.