Sağlık

Kaza anında ilkyardım hayat kurtarıyor

Kaza anında ilkyardım hayat kurtarıyor

Türkiye'de ilkyardım konusunda ciddi boyutlarda bir kargaşa yaşanıyor. İlkyardım doğru yapıldığında hayat kurtarıyor, yanlış uygulandığında ise sakat bile bırakabiliyor

Ailenizden biri ya da bir tanıdığınız, hatta sokakta gördüğünüz herhangi bir insan boğulsa ya da yaralansa ne yapmanız gerektiğini biliyor musunuz?

Uygulanması çok kolay olan ilk yardım tekniklerini bilmek, hiç beklenmedik zamanlar da birilerinin hayatını kurtarabilir. İşte ilk yardım gerektiren durumlar ve yapılması gerekenler:

Solunum durması: Eğer solunumu duran bir bebek ise bebeğin ağzını ve burnunu kendi ağzınızla kapatın. Suni teneffüs yaparken göğsünün inip kalkışını kontrol edin.

Solunum başlamışsa düz bir zeminde yan yatırın. Eğer bir yetişkinin solunumu durmuşsa, hastayı düz bir zemine yatırın, boynunu hafifçe geriye yatırarak, bir elinizle burnunu kapayıp suni teneffüs yapın. Herhangi bir hareket olmazsa, kalp masajına başlayın.

Tıkanma: Boğulan bir bebek ise bebeği dizinize oturtup göğsüne beş defa sertçe vurun. Bebek 12 aylıktan büyük ise göğüs kafesinin bitimine 5 defa yukarı aşağı basınç uygulayın.

Boğulma: Hastanın ağzında ve boğazında su olup olmadığını kontrol edin. Daha sonra suni teneffüs ve kalp masajı uygulayın.

Kafa yaralanmaları: Hasta çocuksa ve darbenin ardından ağlamıyorsa, bu kısmı bilinç kaybı göstergesidir. Kafatası kırığı ihtimaline karşı, burun deliklerinden ve kulaklarından sarımsı bir sıvı gelip gelmediğini kontrol edin. Hasta bir yetişkin ise, 24 saat boyunca müşahade altında tutun.

Kanama: Kanayan bölgeye elinizle basınç uygulayın ve bölgeyi kalbin üstünde bir konuma getirin. Kanama azaldıktan sonra yaralı bölgeyi sarın, ancak sargının çok sıkı olmamasına dikkat edin.

Allerjik reaksiyon: Hastanın yüz, boyun, dil ve boğaz bölgelerinde şişme olup olmadığını kontrol edin. Hastanın boğazında şişlik olması halinde nefes alıp vermekte güçlük çekecektir.
Yayın tarihi: 01.03.2003
948
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.