Sağlık

Kaygılanmmayın ama tedbirli olun

Kaygılanmmayın ama tedbirli olun

Vücudunuz çeşitli belirtilerle sizi bazı sağlık sorunlarına karşı uyarır.

Bu belirtileri fark edince paniğe kapılıp, sağlığınızla ilgili kötü senaryolar üretmek yerine, soğukkanlılıkla tedbir almayı denemelisiniz. Biz de bunun için bağırsakların kararsızlığı, öfkeyle gelen sorunlar, sivrisineklerin yarattığı sıkıntılar, vitamin haplarını kullanmanın kuralları ve çocuklarda beslenme sorunlarına ilişkin bilgileri derledik.

Vitamin hapları zayıflatır mı?

Yaz mevsimi gelirken, fazla kilolarından kurtulmak isteyen kadınlar, ne yapacaklarını şaşırıyorlar.

Çeşitli kilo verme yöntemlerini denemeye başlıyorlar. Bu arada bazı vitamin haplarının kilo vermeye yardımcı oldukları iddiasını ise pek benimsemiyorlar. Çünkü vitamin haplarının kilo verdirmek şöyle dursun kilo aldırmak gibi bir özellikleri olduğuna inanılıyor.

Tıp dünyasında yapılan araştırmalar, vitamin haplarının şişmanlattığı teorisinin pek de gerçeği yansıtmadığını ortaya çıkardı.Vitamin haplarının tümü zayıflatır demiyoruz. Ama krom, B6 ve B12 vitaminlerinin orta yaşlı kadınlarda fazlalıkları eritmeye yardımcı olduğu saptandı. Krom kandaki şeker oranını düzene sokuyor ve diyabete karşı sizi koruyor.

Ayrıca krom, B vitaminleriyle birlikte kullanıldığı zaman, iştahın azalmasını sağlıyor. Bildiğiniz gibi fazla kilolar, doğrudan doğruya yanlış beslenmenin bir sonucudur. Bu nedenle de B vitamini karışımlarının iştahı azaltıp kilo vermenizi sağlamaları bir hayal değil.

Bağırsakların kararsızlığı

Üç-dört gün kabızlık çekersiniz. Bu sürenin sonunda, birden ishal başlar. Sonra ishal sona erer, yerini tekrar kabızlık alır. Görünürde başka bir sorununuz olmadığı için bu değişkenliği pek umursamazsınız. Günler geçtikçe, bağırsaklarınızın çalışmasındaki düzensizlik sizi kaygılandırmaya başlar.

Bu değişkenlik endişe, beslenme sorunları ya da kullandığınız bazı ilaçların etkisiyle ortaya çıkabilir. Ama bu tür durumlarda kendi kendinize tedavi yolları aramanız doğru olmaz.

Kabızlıktan kurtulmak için reçetesiz satılan ilaçları kullanmak, sonra da ishale karşı bilinen tedavileri uygulamak, geçici bir süre için sizi rahatlatır.

Böyle durumlarda ağır ve ölümcül hastalıkları aklınıza getirip kaygılanmanız, günlerinizi korku içinde geçirmeniz asla doğru olmaz.

Böyle bir durumla karşılaşınca, yapmanız gereken şey kaygılanmadan, soğukkanlılığınızı kaybetmeden bir doktora başvurmaktır.

Kalın bağırsakta tıkanıklık yaratan bir tümörün varlığı söz konusu olabilir. Özellikle ileri yaşlardaki kişilerde bağırsak kanserine sık rastlanıyor. Ancak kanser erken teşhis edelirse, tedavisi mümkün. Bağırsakların kararsızlığı, ihmale gelmez.

Öfkenizi kontrol altına alın

'Öyle öfkelendim ki, kan beynime sıçradı' dersiniz. İşte bu sözler sizi bekleyen tehlikelerin habercisidir.

Uzmanlar, özellikle 50 yaşın altındaki kişileri koroner damar hastalıklarına karşı uyarıyorlar. Bu yaşlardaki kalp ve damar hastalarının çoğunluğunun sık öfkelenen kişiler oldukları saptandı. Kalp hastalıklarına yakalanmamanın birinci koşulu, öfkeyi bastırmayı bilmek.

Kalp krizlerinin tekrarlanmaması için de öfkelenmeden yaşamayı öğrenmek gerekiyor. Öfkelenmeye başladığınızı hissedince, konuşmayı yarıda kesip, içinizden 10'a kadar sayın, sonra da derin nefes alın. Yoga ve meditasyon da öfkeden kurtulmanıza yardım edecektir. Ayrıca son zamanlarda moda olan gevşeme egzersizlerinin sakinleşmenize büyük katkısı olabilir.

Çocuklara vitamin

Çocuklarınızın yeterli miktarda vitamin almalarını istersiniz. Ama hemen vitamin haplarıyla dolu şişelere eliniz gitmesin. Önce çocuğun beslenme yoluyla vücudunun vitamin ihtiyacını gidermesini sağlamalısınız. Çocuklara öncelikle sebze yemeklerini sevdirmelisiniz.

Çocuklar genellikle et yemeklerini, makarna, pilav gibi yiyecekleri severler. Önlerine sebze yemeği koyduğunuz zaman tabağı itip doyduklarını söyleyeceklerdir. Önce sebze yemeden, sevdikleri yemekleri yiyemeyeceklerine inanınca durum değişir. Onlara çeşitli malzemelerle sevecekleri salatalar hazırlayabilirsiniz.

Çocukların yenmesi kolay olan yiyeceklere daha çabuk alıştıklarını unutmayın. Eğer çocuklarda vitamin eksikliği varsa, yiyecekler bu eksiği gideremiyorsa, o zaman doktorun önereceği miktarda vitamin hapı verebilirsiniz. ocuklarınızın sofrada doğru ve dengeli beslenmelerini sağlayın.

Sivrisinekler saldırıya hazır

Gecenin sessizliğinde, başınızın çevresinde vızıldayarak uçan sivrisinek, sizi acı gerçekle karşı karşıya bırakır. Birden vücudunuz açık yerlerine iğnelerin battığını fark edersiniz. Sonra da kaşınma faslı başlar.

Sivrisineğin soktuğu yerler öyle tatlı kaşınır ki, elinizi o bölgelerden çekemezsiniz.

Kuşkusuz sivrisineklerden korunmanın çeşitli yolları var. Ama bu yöntemlerin işe yaramadığı zamanları da unutmayalım.

Sivrisinek sizi ısırdığı zaman şişmeye başlayan noktalara deodorant uygulayın. Beş dakika bekledikten sonra kaşınma devam ediyorsa işlemi tekrarlayın.

Deodorantların içerdiği alüminyum tuzları, kabarıklıkları giderir.

Kabarıklıklar kaybolunca kaşınma da kesilir.
Yayın tarihi: 01.06.2005
607
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.