Sağlık

Kayak yaparken kazalara maruz kalmayın

Kayak yaparken kazalara maruz kalmayın

Son yıllarda giderek yaygılaşan kayak, zevkli olduğu kadar da tehlikeli bir spor. Uzmanlar, kayak yapanların istenmeyen kazalarla karşılaşmamak için tedbir almaları gerektiğini belirtiyor.

Atatürk Üniversitesi Beden Eğitimi Spor Yüksekokulu kayak branşı öğretim görevlisi Tuğrulhan Şam, kayak yapmak isteyenlerin kayak takımı dahil çeşitli konulara dikkat etmelerinin önemine değiniyor.

Amatör kayakçıların, boylarıyla aynı uzunlukta kayak alması gerekiyor. Ayrıca bağlama ve ayakkabı seçimine de dikkat etmeliler. Kayak elbiseleri seçiminde de teri içte tutmayan, teflon ve gratex kumaştan elbise seçilmeli.

Amatör kayakçıların kazalara maruz kalmamaları için dağdaki işaretlemelere mutlaka uymaları gerekiyor. Yanlış parkur seçimi ve kar çeşidine dikkat edilmemesi de istenmeyen kazalara neden olabiliyor.

Kayak yapmadan önce etli ve yağlı besinlerden de uzak durulması gerekiyor. Kayak öncesi hafif meyveli tatlılar ve sebzelerle vücudun enerji, vitamin ve mineral ihtiyacı karşılanmalı. Kayak yaparken farkından olmadan vücudun su kaybının fazla olacağını, bunun için her zamankinden daha fazla sıvı alınması gerektiğini belirten Şam, yorulan bacakların sıcak suda dinlendirilmesinin faydalı olacağını, sauna ve sıcak banyonun da soğukta kaybedilen ısının geri alınmasında önemli olduğunu ifade ediyor.

Soğuk havada nem oranın az ve havanın kuru olduğuna bu nedenle ağız, dudak ve boğazlarda kuruluğun meydana geldiğine dikkati çeken Şam, kayak yapanların, kuru havayı teneffüs etmeleri için en iyi yolunburundan nefes almaları olduğu söylüyor. Dağlarda güneş ışığı, kardan yansıyan ışık ve mor ötesi ışığın fazlalığının cilt ve gözler için tehlikeli olabileceğini vurgulayan Şam, ultraviyole ışığı süzücü camları olan, koyu renkli gözlüklerin kullanılması, yüzün ise maske ve süzücü kremlerle korunması gerektiği uyarısında bulunuyor.
Yayın tarihi: 23.01.2003
776
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.