Sağlık

Katil virüs alarmı

Katil virüs alarmı

ABD'deki bir laboratuvar, 1957'de bir ila dört milyon kişiyi öldüren bir grip virüsünü dünyanın dört bir yanındaki laboratuvarlara rutin deney kitleri arasında yanlışlıkla yolladı.

Dünya Sağlık Örgütü (WHO), H2N2 adlı bu virüsün kaçması durumunda yeni bir salgın başlatabileceği uyarısı yaptı. WHO, salgın olasılığının düşük olduğunu, ancak yine de bu virüsün imha edilmesi gerektiğini bildirdi.

Virüs, tamamına yakını ABD'de olmak üzere 18 ülkede 3700 laboratuvara dağıtıldı. 1968 yılında ortadan kaybolduğu için bir daha aşılarda kullanılmayan virüsün, özellikle 1968'den sonra doğanları etkileyebileceği uyarısı yapılıyor. Çünkü, bu tarihten sonra doğanların virüse karşı hiçbir bağışıklığı yok. WHO'nun üst düzey bilimadamlarından Dr. Klaus Stohr, 'Bu virüs dünya çapında bir grip salgınına neden olabilir. Göndermek iyi bir fikir değildi. Neyse ki risk fazla değil. Fazla korkulacak bir durum yok' dedi. Stohr, deney için bu virü-sün yollandığı laboratuvarların böyle virüsleri kontrol altında tutmakta tecrübe sahibi olduklarını, zaten tehlike konusunda uyarıldıklarını ve bu yüzden insanlara bulaşma şansının çok az olduğunu söyledi. Stohr, her ihtimale karşı virüsün imha edilmesi talimatı verdiklerini ve yarına kadar sorunun çözülmüş olacağını açıkladı.

Virüs, ABD dışında 61 laboratuvara gitti. Bu laboratuvarlar Belçika, Brezilya, Japonya, Fransa, Almanya, Kanada, Bermuda, Şili, Hong Kong, İsrail, İtalya, Lübnan, Meksika, Güney Kore, Suudi Arabistan, Singapur ve Tayvan'da bulunuyor. WHO yetkilileri, ABD'dekilere olduğu gibi bu ülkelerdeki laboratuvarlara da virüsü imha etmeleri için uyarı gönderdi.
Yayın tarihi: 17.04.2005
831
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.