Sağlık

Kas gücü ikiye katlandı

Kas gücü ikiye katlandı

Fareler üzerindeki araştırmalarda, kas gücünün ikiye katlanması başarıldı.

Pennsylvania Üniversitesi'nden Lee Sweeney, "büyüme faktörü-1"e yönelik gen taşıyan bir virüsü farelere enjekte ettiklerini, böylece, farelerde hedef aldıkları kasların hem hacim hem de güç olarak yüzde 15-30 arasında büyüdüğünü gözlemlediklerini açıkladı. Enjeksiyon, fareler bir egzersiz programına tabi tutularak uygulandığında ise kasların gücü ikiye katlandı.

Ya kötü niyetli kullanılırsa

"American Association for the Advancement of Science"ın toplantısında konuşan Sweeny, kas zayıflığı gibi hastalıkları tedavi amacıyla geliştirmeye çalıştıkları bu genetik güçlendirme yönteminin, sporcuların gücünü arttırmayı amaçlayan kişilerce kötü niyetli olarak kullanılabileceğine de dikkat çekti.

Daha şimdiden yoğun ilgiyle karşılaştıklarını ve aldığı elektronik postaların yarısının sporculardan ve teknik direktörlerden geldiğini belirten Sweeny, "Buluşumuzu, güvenlik kaygısıyla henüz insanlara uygulamadık. İnsanlara uygulanması daha yıllar alacak" dedi.

Tespiti güç olabilir

Dünya Anti-Doping Ajansı yetkilisi Richard Pound, mensubu olduğu kuruluşun, sporcuların genetik uygulamalarla güçlendirilmesini yasaklayan yönetmelikleri daha önce kabul ettiğini belirtti. Pound, buna karşın kasları çoğaltan ve güçlendiren bu yeni yöntemin tespit edilmesinin güç olabileceğini de belirtti.
Yayın tarihi: 22.02.2004
895
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.