Sağlık

Karnım şişiyor (Sorularınızın yanıtları)

Karnım şişiyor (Sorularınızın yanıtları)

Uzm. Dr. Nevzat Aksoy, Gastroenterohepatoloji ve iç hastalıkları ile ilgili sorularınızı cevaplamaya devam ediyor.

Karnım gurulduyor ve bu uzun süredir var. Her gün bu sorunu yaşıyorum. Doktora gittiğimde düzenleyici bir ilaç verdi ama bitince yine aynı yakınmalarım başladı. Endoskopi yaptırmak istemiyorum. Psikolojik etki olabilir. Önerilerinizi bekliyorum.

Karında gurultu yakınması tek başına ise yani başka şikayet yok ise bağırsaklarda ciddi bir sorun düşünülmeyebilir. Düzenleyici dediğiniz bir ilaçla bu yakınmaların geçmesi de bu düşüncemizi destekler. Bu yakınmalar için endoskopi değil kalınbağırsak filmi düşünülebilir. Ancak bütün bu yorumlar bana ilettiğiniz son derece sınırlı bilgiler üzerine yapılmıştır. Bir Gastroenterologa başvurursanız iyi edersiniz.

Sürekli karnım şişiyor. Check-up ve dışkı tahlili yapıldı, hastalıklarına gittim. Her şey normal çıktı. Bazen karnım 6 aylık hamile gibi şişiyor. Yardımlarınızı rica ediyorum.

Yakınmalarınız eski deyimle spastik kolon'a uyuyor. Sağlık sayfamızda "Dr. bey bende kolit var" başlıklı yazımı okursanız sorularınıza yanıt bulacaksınız. İleri tetkik ve tedavi için Gastroenteroloji Uzmanları size yardımcı olacaklardır.

Regl dönemimde sancı oluyor

Regl döneminin birinci ve ikinci günü çok aşırı karnım ağrıyor. Dayanamayacak bu ağrı, iğne olmadan geçmiyor. Bazen 2 iğne bile kesmiyor. Ne yapmam lazım, ne kullanmalıyım? Bu iğneler ilerdeki hayatımı etkiler mi?


Adet dönemi sancıları bazı kadınlarda oldukça fazla olur. Bunun için Kadın Hastalıkları Uzmanlarından yardım isteyebilirsiniz. Ayda 1-2 kez yapılan ağrı kesiciler gelecekte bir sorun yaratmaz. Geçmiş olsun.

Kulak çınlaması

1- Annemin kulaklarında sürekli çınlama var, tedavisi mümkün mü? 2- Arada vücudumun bazı bölgelerine sancı giriyor. Bu konular hakkında beni bilgilendirirseniz sevinirim.


Dışardan gelen bir uyaran olmadan algılanan seslere kulak çınlaması diyoruz. Kulak çınlamasının nedenleri kulak kiri gibi basit ya da kötü huylu tümör gibi ciddi olabilir. Sıklıkla yüksek tansiyon, orta ve dış kulak rahatsızlıkları, damarsal hastalıklar ve kolesterol düzeyinin yüksek olması gibi nedenlerle çınlama olur. Annenizin bir Kulak Burun Boğaz Uzmanına başvurması gereklidir. "Bedenin bazı bölgelerine giren sancı" tanımlaması bana bir şey ifade etmiyor. Az bilgi ile bir yorum yapmak mümkün değil.

8 yaşında erkek çocuğum var ve iki gündür karnı ağrıyor.

Verdiğiniz kısa bilgi ile bir yorum yapmak olanaksız. Çocuk Hastalıkları Uzmanına başvurmanız uygun olacaktır.

Göğsüm çok ağrıyor, ne yapmalıyım? Şimdiden teşekkür ederim.

Verdiğiniz kısa bilgi ile bir yorum yapmak olanaksız.

Kabızlığım var

Benim şikâyetim tuvalete çıkamamak. 10 günde bir tuvalete çıkabiliyorum. Başta çok katı bir şekilde daha sonra sümüksü ve ishal şeklinde geliyor. Kolonoskopi yaptırdım fakat bir şey çıkmadı. Kalın bağırsak tembelliği dediler. Debridat kullandım fakat hiç bir faydası olmadı. Bu arada bir sene içinde tam 10 kilo aldım. Bağlantısı var mı bilmiyorum ama dönem dönem göbeğimden iltihap akıyor ve koku yayılıyor. Git gide daha kötü olmasından ve fazla kilo almaktan korkuyorum. Şimdiden teşekkürler.


Yakınmalarınız eski deyimle spastik kolona uyuyor. Kalın bağırsak grafisi çektirmeniz bu organın durumunu göstermesi açısından yararlı olabilir. Gastroenterologlar kısaca kolit denilen bu durum için gerekli tetkik ve tedavileri yapacaklardır. Sağlık sayfamızda "Dr. bey bende kolit var" başlıklı yazımı okursanız sorularınıza yanıt bulacaksınız. Kilo almanızla kabızlığın doğrudan bir ilişkisi yok. Göbeğinizde olan iltihabi durumun tedavisi mümkün. Gittiğiniz hekim o sorununuzu da çözecektir.

Mide fıtığım var

22 yaşındayım. Benim midemde uzun zamandır ağrı şişkinlik ve bulantı vardı. Doktora gittim endoskopi yapıldı ve 35 mm çapında fıtık teşhisi konuldu. Pulcet ve motilium kullanıyorum, bulantı kesildi fakat ağrı ve şişkinlik devam ediyor. Doktorum geçmezse ameliyatla alınacağını söyledi. Ne yapmam lazım, ameliyatsız geçme yolu yok mu? Ağrılarım çok şiddetli oluyor. Yardımcı olursanız çok sevinirim şimdiden teşekkürler.


Mide fıtığı; ağrı, şişkinlik ve bulantı yapmaz. "Yakınmalarınız geçmez ise ameliyat olmanız gerektiğini" söyleyen hekimin yorumu doğru değil. Lütfen bu işin uzmanlarına, Gastroenterologlara başvurun ve yakınmalarınız hakkında doğru bilgi edinin.

Panik atak hastalığı olduktan sonra sağ göğsüm sürekli ağrıyor. Çok korkuyorum nedeni ne olabilir acaba?

Göğüs sağ yandaki ağrılarınız için verilen bilgi yetersiz. Ancak bir İç hastalıkları Uzmanına başvurmanız gerekiyor. Tetkikleriniz normal çıkar ise yakınmalarınızın sinirsel olduğu söylenebilir.

Yutma güçlüğü

Ben 32 yaşındayım. Bende yutma güçlüğü var yemeğimi zorlukla yiyorum. Boğazımdan lokma zorlukla geçiyor bazen suyu bile zor içiyorum yerken sanki savaş ediyorum. Bazen aşırı derecede tükürüyorum ve yemek yerken çenem yoruluyor. Bir yıl oldu bu hastalık başlayalı. Bir de bende var. Bu hastalıktan önce 80 kg idim şu anda 73 kg, boy 171 cm. Doktora gitmedim. Bana yardımcı olursanız çok sevinirim.


Yemek yerken takılma hissi yani yutma güçlüğü önemli olabilecek bir durum. Altta yatan kötü huylu hastalıkların da olabileceği düşünülür ise zaman kaybetmeksizin bir Gastroenteroloji Uzmanına giderek endoskopi yaptırmalısınız. Bu tetkikten bir sonuç çıkmaz ise yemek borusunun çalışması, kasılması ve basınçlarla ilgili tetkikler yapılabilir. Geçmiş olsun.

Spastik kolit

Doktor bey, ben daha önce size kolitle ilgili mail atmıştım. Gerçekten denildiği gibi spastik kolitin tedavisi yok mu ve ileride kansere dönüşme riski olduğundan bahsediyorlar bu doğru mu? Ne kadar olasılık var bu konuyla ilgili. Ayrıntılı bilgi verir misiniz?


Aşırı bağırsak duyarlılığı (spastik kolit) aslında (bildiğimiz anlamda) bir hastalık değil ancak elbette ki tedavisi var. Spastik kolit kansere dönüşmez. Bu konuda rahat olun. Dönüşme olasılığı sıfırdır. Bağırsak kanseri görülme olasılığı spastik kolonu olanlarla olmayanlarda aynıdır. Kolit ile ilgili ayrıntılı bilgi sağlık sayfamızda bulunuyor. Geçmiş olsun.

Nevzat Aksoy
İç Hastalıkları Uzmanı
Gastroenterohepatolog
Net Endoskopi
0 212 210 48 48
Yayın tarihi: 27.03.2006
Soru Sor
22589
dahafazlası
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.