Sağlık

Karından su alma yöntemi kalkıyor

Karından su alma yöntemi kalkıyor

Kromozom anormalliği olan bir bebeği doğurma riski yüksek kadınlara önerilen, ancak düşük yapma riskini de artıran amniyosentez (karından su alma) yöntemine alternatif olabilecek kan testi geliştirildi

JAMA dergisinde yayımlanan habere göre, Amerikalı bilim adamları, annenin kanına geçen bebeğe ait DNA'ların miktarını, genetik test yapılabilecek şekilde artıran bir yöntem geliştirdiler.

Anne adayları, doğacak bebeklerinin kalıtsal bir hastalığı ya da down sendromu (trizomi 21) gibi kromozom anormalliği olup olmadığını ancak amniyosentezle öğrenebiliyorlar. Bu yöntemde, annenin vücuduna sokulan bir iğneyle, bebeğe veya plasentaya dokunmadan, bebeğin etrafındaki sıvıdan yaklaşık 15 mililitre kadar alınıyor. Amniyosentez nedeniyle düşük riskinin yüzde 1 olduğu, ayrıca bebeğin oluşabilecek enfeksiyonlar nedeniyle zarar görebileceği biliniyor.

Columbia biyoteknoloji şirketi Ravgen'de görevli bilim adamı Ravinder Dhallan ve ekibi, anne kanında bulunan ve bebeğe ait DNA'ların miktarının test yapabilmek için yeterli olmadığını, yeni geliştirdikleri yöntemle anne karnında bulunan cenine ait DNA'ların miktarını artırdıklarını kaydetti.

Anneden alınan kan örneğine, kanın daha az zarar görmesi için alınan önlemlerin yanı sıra formaldehit eklediklerini belirten bilim adamları, bu kimyasal sayesinde annenin kan hücrelerinin stabilize edildiğini, hücrelerin içindeki DNA'ların bu sayede hapsolduğunu belirttiler.

Formaldehitin ayrıca, bebeğe ait DNA'ların bir kısmını parçalayan bir enzimi bloke ettiğini ifade eden bilim adamları, bu yöntem sayesinde anne kanında bulunan bebeğe ait DNA miktarını yüzde 7 ila 25 oranında artırdıklarını açıkladılar.
Yayın tarihi: 04.03.2004
1266
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.