Sağlık

Karayemiş çok faydalı çook!

Karayemiş çok faydalı çook!

Karayemişteki antioksidanın, kanser, Alzheimer, diyabet, doku, kalp-damar, romatizma ve cilt hastalıklarına karşı etkili olduğu bildirildi.

Karadeniz Teknik Üniversitesi (KTÜ) Fen-Edebiyat Fakültesi Kimya Bölümü'ne bağlı Analitik ve Biyokimya Anabilim Dalları'nca ortaklaşa yürütülen çalışma Yrd. Doç. Dr. Sevgi Kolaylı, Yrd. Doç. Dr. Ferda Candan, Öğretim Görevlisi Dr. Celal Duran, araştırma görevlileri Dr. Murat Küçük ve Dr. Barbaros Dinçer tarafından gerçekleştirildi. Yrd. Doç. Dr. Kolaylı, özellikle Karadeniz Bölgesi'nde bolca tüketilen karayemiş meyvesi üzerinde yaptıkları çalışmada çok önemli sonuçlar elde ettiklerini belirtti.

Yararları

Çalışmada, mekanik olarak parçalanan karayemişin posasının atılarak, sulu kısmının alındığını, elde edilen sıvı içeriğin mineraller yönünden incelendiği vurgulayan Yrd. Doç. Dr. Kolaylı, şöyle konuştu: "Sonuçlar oldukça sevindirici çıktı. Karayemiş, zengin antioksidan bileşenleri sayesinde birçok hastalığın oluşumu ve gelişmesini önlemesinde faydalı. Bu anlamda karayemiş tüketiminin fayda sağlayacağı hastalıkların başında, alzheimer, diyabet, doku ve cilt hastalıkları, kanser, kalp-damar hastalıkları ve romatizmal hastalıklar geliyor. Karayemişin antioksidan özelliğiyle aynı zamanda yaşın ilerlemesiyle vücutta meydana gelen oksidaf zarar azalıyor, yaşlanma da gecikiyor."

Mineral kaynağı

Elde edilen verilerin karayemişin sulu kısmına ait olduğunu ifade eden Yrd. Doç. Kolaylı, şunları söyledi: "Meyvenin metal iyon konsantrasyonları ve beş farklı yöntemle antioksidan kapasitesi belirlendi. Bir kilogram karayemişte, 2 bin 215 miligram potasyum, 55 miligram sodyum, 179 miligram magnezyum, 153 miligram kalsiyum, 0.8 miligram bakır, 1.9 miligram çinko, 8.3 miligram demir ve 24.2 miligram mangan tespit edildi. Meyve, yüksek miktarları oldukça zararlı olan ağır metaller bakır ve çinko yönünden oldukça fakir olduğu belirlendi. Karayemiş iyi bir mineral kaynağı."

Hastalık, stres veya yağlı besinlerin oluşturduğu zararlı oksidanların vücutta hücre tahribatı yaparak erken çökmeye yolaçtığını belirten Yrd. Doç. Dr. Kolaylı, "Karayemişten elde edilen antioksidanın, oksidanlara karşı vücudu koruduğu belirlendi. Karayemiş ayrıca hazır gıdaların bozulmasını geciktirmek için gıda katkı maddesi olarak da kullanılmaya adaydır. Karayemişin tespit edilmiş hiçbir zararlı etkisi bilinmemektedir" dedi.
Yayın tarihi: 18.09.2003
1094
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.