Sağlık

Karamsarların hayatı tehlikede

Karamsarların hayatı tehlikede

New Scientist dergisinde yayımlanan habere göre, Norveçli psikiyatrların 60 bin kişi üzerinde yaptığı araştırmanın sonucunda, karamsarların sağlıklarının tehlikede olduğu ortaya çıktı.

Araştırmada, ölçülen korku derecesi yüksek olan kişilerde prekanserojen farklılıkların ortaya çıkma olasılığının yüzde 25 oranında daha fazla olduğu tespit edildi. Yoğun stres ile lenf kanseri ve melanom (cilt kanseri türü) arasındaki yakın bağ dikkati çekti.

Daha önceki araştırmalarda, kansere dönüşme olasılığı yüksek prekanserojen farklılıkların bağışıklık sistemindeki aksaklıklar nedeniyle ortaya çıktığı saptanmıştı.

Brezilya'da yapılan bir araştırmada, stres, korku ve depresyonun bağışıklık sistemini zayıflattığı belirlenmişti. Yapılan deneyde, depresyondaki hastaların kanındaki akyuvarların, sağlıklı kişilere göre daha az aktif olduğu ve antikorların daha yavaş hareket ettiği gözlemlenmişti.

Ruh halinin sağlığı etkilediği teorisi, Pennsylvania'daki Carnegie Mellon Üniversitesi'nde 300 kişi üzerinde yapılan bir araştırmayla da desteklenmişti. Deney sonucunda, mutlu kişilerin bağışıklık sisteminin soğuk algınlığına karşı daha güçlü olduğu ortaya çıkmıştı.

Yayın tarihi: 06.08.2003
701
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.