Sağlık

Karaciğerinize insaflı davranın

Karaciğerinize insaflı davranın

Karaciğer, vücudun her türlü gereksinimini karşılamak üzere 24 saat durmaksızın çalışan, karmaşık bir kimyasal fabrika gibidir.

Tüketilen tüm besinler karaciğerin sağlıklı çalışmasını etkiler. Düzenli ve uzun süreli alkol içenlerde ise karaciğer hastalıkları riski artıyor.

Karaciğer ile alkolün ilişkisi nedir?

İçki içildiğinde, alkol mide ve bağırsaklardan emilerek kana karışır. Alkolün parçalandığı yer karaciğerdir. Ancak karaciğerin birim zamanda zararsız hale getirebileceği alkol miktarı sınırlıdır. Bu sınırın üzerinde alınan alkol tüm vücudu, özellikle de beyni ve kalbi etkiler. Karaciğerin fazla miktarda alkolü zararsız hale getirme işlemi sırasında, diğer fonksiyonları aksar. Hele bu işlem çok uzun sürer ise karaciğer hücreleri hasar görebilir. Karaciğerde yağlanma gibi yapısal değişikliklere uğrayabilir. Bazı durumlarda karaciğerde yoğun enflamasyon (alkolik hepatit) veya nedbeleşme (siroz) gelişebilir.

Günde ne kadar alkol güvenle içilebilir?

Günlük alınabilecek alkol miktarı kişinin kilosu, cinsiyeti gibi özelliklerine bağlı. Karaciğerin belli bir süre içinde metabolize edebileceği alkol miktarı da sınırlıdır. Bunun üzerinde kullanımlarda alkolün hücreler üzerinde etki süresi uzar. Öte yandan, kadınların alkole bağlı karaciğer hasarı açısından daha duyarlı olduğu bilinmektedir. Alkol alımıyla ilgili tespit edilmiş kesin bir zararsızlık limiti yok. Genel olarak kabul edilen görüş, günde 10-15 g alkolün bir sorun olmayacağı yönünde.

Alkolün karaciğerine zarar verip vermediğini kişi anlayabilir mi?

Evet, ama geç fark edilir. Erken tanı için alkol tüketen kişilerin düzenli kontrol yaptırmaları gerekir. Genellikle karaciğer hücrelerinin dörtte üçü hasar görmeden bir şikayet ortaya çıkmaz.

Prof. Dr. Koray Acarlı
Hazırlayan: Mesude Erşan
Yayın tarihi: 01.01.2006
815
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.