Sağlık

Kara, buza dikkat!

Kara, buza dikkat!

Soğuk hava ve kar yağışıyla birlikte düşme sonucu meydana gelen kırık-çıkık vakalarında artış yaşanıyor.

Uludağ Üniversitesi Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Prof. Dr. Ufuk Aydınlar, özellikle vücudun dengesini bozan tansiyon, kireçlenme gibi şikayetleri olanların ve yaşlıların daha dikkatli davranmaları gerektiğini açıkladı.

Aydınlar, "dengeyi bozacak sağlık şikayetleri olanlar ve 50 yaşın üstündeki kişiler, özellikle bu tarz havalarda ucu lastik destekli bastonla yürümeliler" dedi.

Nasıl ayakkabı tercih edilmeli?

Kaygan zeminde düşen kişilerde genellikle yere ilk temas eden el, bilek, omuz ve kalçada kırıklar oluşabildiğine dikkat çeken Prof. Dr. Ufuk Aydınlar, yaralanmalardan kaçınmak için topuksuz, altı lastik ve yere tutunabilen ayakkabılar kullanılmasının yararlı olacağını vurguladı.

Buzlu zemine basmak yanlış

Prof. Dr. Ufuk Aydınlar, karlı zeminden kaçmak için buzlu zemine basmayı tercih etmenin yanlış olduğuna da değindi:

"Buzlu zemin daha tehlikeli. Kaygan zeminde yürürken, ellerin ceplerde olmamasının herhangi bir düşme halinde tutunma açısından faydası var.

Yaşlı insanlarda kemikler daha zayıf olduğu için herhangi bir düşme sonucunda yaralanmalar daha fazla olabiliyor.

Bunun için yaşlıların mümkün olduğu kadar dışarı çıkmaması, çıktıklarında da karlı ve buzlu zeminlerde çok dikkatli yürümeleri gerekiyor."
Yayın tarihi: 26.01.2006
900
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.