Sağlık

Kansersiz bir Türkiye için

Kansersiz bir Türkiye için

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan proje ile, "sigarayla savaşı, akciğer, meme ve rahim ağzı kanseri"nin azaltılması amaçlıyor...

Sağlık Bakanlığı tarafından başlatılan "Kansersiz Bir Türkiye Projesi" ile Türkiye Cumhuriyeti'nin kuruluşunun 100'üncü yılında, toplam ölüm ve görülme oranlarında yüzde 10-15 azalma hedefleniyor.

Sağlık Bakanlığı Kanserle Savaş Dairesi Başkanı Prof. Dr. Murat Tuncer, kanseri olmadan engellemeyi, olabilecek kanserleri erken yakalamayı amaçladıklarını söyledi. Bu nedenle böyle bir proje başlattıklarını anlatan Tuncer, "Bunun için 2023'ü hedef belirledik. Bu kapsamda amacımız sigarayla savaş ve akciğer kanseri, rahim ağzı ve meme kanserini yok etmek. Hedefimiz cumhuriyetin 100. yılında kanserden ölüm ve görülme oranlarında yüzde 10-15 oranında azalma sağlamak" dedi.

Prof. Dr. Tuncer, bu amaçla anaokullardan başlayarak sigaranın zararlarının anlatılması, beslenme kalitesinin yükseltilmesi, süt ve yoğurt tüketiminin beş kat artırılması, egzersiz alışkanlıklarının kazandırılması gibi çalışmalar yapacaklarını söyledi.

AB'den meme kanseri için destek

Ana hedeflerden biri olan meme kanserinin dünyada ve Türkiye'de kadınlarda en fazla görülen kanser türü olduğuna işaret eden Prof. Dr. Tuncer, bu konuda AB'den 3 milyon euroluk hibe aldıklarını söyledi. Bu hibeyle Edirne, İstanbul, Antalya, Adana, Gaziantep, Diyarbakır, Erzurum, Trabzon, Sivas, Balıkesir ve Eskişehir'de tarama ve eğitim merkezleri kurduklarını ifade eden Prof. Dr. Murat Tuncer, resmi açılışlarının ay sonunda yapılacağını belirtti. Bu merkezlerde mamografi, ultrasonografi ve smer testi yapıldığını anlatan Prof. Dr. Tuncer, "Bu merkezler yoluyla 2023 yılına kadar 50 yaş üstü kadınların yüzde 60'ını, yılda bir kez mamografi yaptırır hale getirmek istiyoruz" dedi.

Her merkezde birer meme modeli bulunduğunu ve tarama için gidenlere, bunun üzerinde elle muayenenin nasıl yapıldığının gösterildiğini dile getiren Prof. Dr. Tuncer, "Anneler önce bunu kendi öğrenmeli, sonra da çocuklarına öğretmeli. Çünkü erken teşhiste kendi kendine muayene çok önemli. Kişi daha ergenlikten başlayarak kendi meme dokusunu tanıyıp, muayenesini yapabilmeli" diye konuştu.
Yayın tarihi: 23.10.2003
694
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.