Sağlık

Kanserli hastaların da akrabaları risk altında

Kanserli hastaların da akrabaları risk altında

İzlandalı bilim adamları, kanser hastalarının uzak akrabalarının bile kansere yakalanma riskinin ortalamanın üzerinde olduğunu öne sürdü.

'PloS Medicine' adlı tıp dergisinde yayımlanan araştırmanın sonuçları, kalıtımın 27 kanser türünün 16'sında önemli rol oynadığını ortaya koydu.

27 kanser türü üzerinde araştırma

Bütün nüfusun aile ağacının çıkartılabildiği İzlanda'da bilim adamları sonuca varabilmek için aralarında akciğer, meme, prostat, bağırsak ve deri kanserinin de bulunduğu 27 kanser türü üzerinde araştırma yaptı.

Son 50 yılda yaşayan 32 bin kanser hastasının aile ağaçlarını inceleyen bilim adamları, bazı durumlarda riskin üçüncü, beşinci dereceden akrabalıklara kadar uzanabildiğini savunuyor.

Sebep aynı çevresel koşullar ve yaşam tarzı mı?

Bilim adamları mide, akciğer ve bağırsak kanseri gibi kanser türlerinin uzak akrabalara kadar uzanabilmesinin sebebini ise bu kişilerin aynı çevresel koşulları ve aynı yaşam tarzını paylaşmalarıyla açıklıyor.

Akrabaların kanser olma riskinin en fazla arttığı yedi kanser türü ise meme, prostat, mide, akciğer, bağırsak, böbrek ve mesane kanserleri.
Yayın tarihi: 31.12.2004
850
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.