Sağlık

Kanserin genetik yapısı haritada

Kanserin genetik yapısı haritada

ABD'de kanserin genetik haritasını ortaya çıkarmak için proje başlatılıyor.

Proje, kansere yol açan unsurların keşfi ve tedavi yöntemlerinin geliştirilmesi için hazırlanıyor.

Ulusal Sağlık Enstitüsü'nün genetikten sorumlu yetkilisi Dr. Francis Collins, kanser olarak nitelenen yaklaşık 200 hastalığın başlamasına yol açan genetik değişikliklerin izini sürecek teknolojiye sahip olduklarını da vurguladı.

Projenin büyüklüğüne de değinen Collins, "kanser oluşumunda rol alan tüm genlerin haritasının çıkarılmasından bahsettiğimizde, binlerce İnsan Gen Projesi'nden söz etmiş oluyoruz" dedi.

Bilim adamları bugüne kadar kanser oluşumuna yol açan bazı genleri saptadı. Basit bir genetik değişikliğin tümör oluşumunu başlatmaya yeteceği ya da insanları hastalığa daha açık hale getireceği de biliniyor.

Kanserin oluşumu ise genellikle 10'un üzerinde genetik değişikliğe bağlı. Bilim adamları ise bu değişikliklerin sadece küçük bir bölümünü keşfetti.

Ulusal Kanser Enstitüsü'nden Dr. Anna Parker da hastalığı yenmek için kanseri bu kadar zor yapan şeyin, karmaşıklığı olduğunu söyledi.

Geliştirilen kanser ilaçlarının bazen etkili olduğunu da belirten Parker, "ancak bunlar az sayıda hasta için geçerli. Bu ilaçlar şunu gösteriyor, esas mutasyonları bulabilirseniz, klinik uygulamayı değiştirebilirsiniz" dedi.

Kanserin Gen Projesi kapsamında birbirinden bağımsız çalışan araştırmacılar, genetik mutasyonlar, kromozomların yeniden düzenlenmesi ve diğer anormalliklerin keşfinde ellerindeki bilgileri paylaşacak.

Araştırma, birkaç kanser türünde üç yıllık bir pilot proje olarak başlatılacak.
Yayın tarihi: 15.12.2005
719
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.