Sağlık

Kansere karşı 'süper' brokoli

Kansere karşı 'süper' brokoli

Kanser araştırma ekibi 'süper brokoli' geliştiriyor.

Brokolinin kanseri önlemeye yardımcı yararlı kimyasal sulforaphane içerdiği biliniyordu. Ancak, ABD Besin Araştırmaları Enstitüsü'nün (IFR) yaptığı araştırma bazı insanların genetik yapısının bu bitkinin yararlarını aza indirdiğini belirledi. IFR, bu nedenle daha çok sulforaphane içeren brokoli yaratmak için kolları sıvadı. Araştırmacılar, ürünün üç yıl içinde marketlerde yerini alacağını, ancak o zamana dek tüketicilere birçok değişik yeşil sebze yemeyi öneriyor.

Araştırma ekibinin başı profesör Richard Mitten, nüfusun yarısında, brokoliden yararlanmayı belirleyen 'GSTM1' adlı genin bulunmadığını belirtti.

Mitten, "Bu gene sahip olmayan insanlar brokoliden çok daha az kanser korunması yararı sağlıyor. Araştırmalarımız, eğer bu gene sahip değilseniz, yararlı kimyasalları vücudunuzda tutamadığınızı gösteriyor.

Eğer daha büyük brokoli porsiyonları ya da süper brokoli tüketirseniz bu gene sahip olmasanız bile, daha fazla sulforaphane alacağınız için, brokolinin kanser önleyici etkisinden yararlanabilirsiniz" dedi.

Mitten, bol bol brokoli önerirken bu bitkinin diğer vitamin ve mineraller için de zengin bir kaynak olduğunu vurguladı.

Brokoli, lahana, karnıbahar ve brüksel lahanası ile aynı aileden. Hepsi kansere karşı koruyucu maddeler içeriyor. Süper brokoli ise normalinden 3.4 kat fazla yararlı kimyasal içerecek.

Radikal
Yayın tarihi: 12.12.2005
883
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.