Sağlık

Kansere karşı miso!

Kansere karşı miso!

Miso çorbasının kadınlarda meme kanseri riskini yüzde 50 oranında azaltabildiği ortaya çıktı. Japonlar, günde en az bir defa miso içiyor.

Geleneksel Japon çorbası 'miso' kadınlarda meme kanserine yakalanma riskini neredeyse yüzde 50 oranında azaltıyor. Japonya Ulusal Kanser Merkezi bilim adamları soyadan yapılan miso çorbasının kadınları meme kanserine karşı koruduğunu açıkladı. Araştırma için 1998-2000 yılları arasında, 40 ile 59 yaşları arasında, 22 bin kadın gözlemlendi. Günde üç kez miso içenlerin, günde bir kez içenler-den yüzde 50 oranında daha az meme kanserine yakalandıkları saptandı. Günde iki kez miso içen kadınların meme kanse-rine yakalanma oranıysa yüzde 26 oranında daha az. Araştırma Britanya Ulusal Kanser Enstitüsü'nün dergisinde yayımlandı.
Ancak bilim adamları, misonun içindeki yüksek tuz oranının mide kanseri gibi başka rahatsızlıklara yol açabileceğini belirterek, misonun aşırı miktarda tüketilmemesi gerektiğine dikkat çekti. Bilim adamlarından Seiçiro Yamamoto, soya fasulyesinden yapılan başka gıdalara yönelmeyi öneriyor.

Soya-yosun-sebze

Misonun ana unsuru soya fasulyesindeki 'isaflavon' grubu maddeler. Bu maddelerin vücutta kadınlık hormonu östrojen gibi etki gösterdikleri biliniyor. Bilim adamları, isaflavonların östrojen hormonunun kanserojen etkisini azalttığını, böylece de meme kanserinin önüne geçtiğini düşünüyor. İsaflavonların en zengin kaynağı soya. Japonlar günde ortalama bir kez soya, sebze ve yosundan yapılan miso içiyor.
Yayın tarihi: 21.06.2003
772
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.