Sağlık

Kansere karşı etkili mücadele için...

Kansere karşı etkili mücadele için...

Tüm dünyada önde gelen ölüm nedenleri arasında yer alan kanserle ilgili önemli bir rapor yayınlandı

The Economist Intelligence Unit tarafından hazırlanan bir raporda önde gelen ölüm nedenleri arasında yer alan kanser hastalığının, yol açtığı ölümlere ve acılara ek olarak, 2009 sonunda dünya çapında 305 milyar dolar düzeyinde bir maliyete yol açacağı belirtildi. Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) Başkan Yardımcısı Engin Güner, halen biyoteknoloji ve araştırmacı ilaç firmalarının bu alanda yüzlerce yeni ilaç adayı üzerinde çalıştığını hatırlatarak, "Kanser tedavisinde etkin, yeni ve orijinal ilaçların hastalara vaktinde sunulması hayat kurtardığı gibi, Hükümetlerin ekonomik yükünü de azaltacaktır" dedi.

Tüm dünyada önde gelen ölüm nedenleri arasında yer alan kanserle ilgili önemli bir rapor yayınlandı. The Economist Intelligence Unit tarafından hazırlanan rapora göre, yol açtığı ölümlere ve yaşattığı acılara ek olarak, kanser hastalığının tüm dünyada yol açtığı ekonomik maliyet 2009 sonu itibarı ile 305 milyar dolar düzeyine ulaşacak.

Tüm dünyada Hükümetler can kayıplarını ve yüksek maliyetlerini azaltmanın, kansere karşı daha etkin tedavileri hastalara sunmanın uğraşı içine girdi.

Raporu değerlendiren Araştırmacı İlaç Firmaları Derneği (AİFD) Başkan Yardımcısı Engin Güner, hastalığın dünya çapındaki ağır boyutlarının bir kez daha ortaya çıktığını vurgulayarak, "Halen biyoteknoloji ve araştırmacı ilaç firmaları 800 civarında yeni kanser ilacı adayını geliştirmek ve hastalara sunmak için çalışıyorlar. Kanserle mücadelede en yeni ve en etkin orijinal ilaçları geç kalmadan hastalara sunmak büyük önem taşıyor" dedi.

Yaklaşık 13 milyon yeni kanser vakası

Kanserle mücadele eden Amerikalı ünlü bisikletçinin adını taşıyan Lance Armstrong Vakfı'nın sponsorluğunda ve Amerikan Kanser Derneği'nin desteğiyle The Economist Intelligence Unit tarafından hazırlanan rapora göre bu yıl tüm dünyadaki yeni kanser vakalarının sayısının 12,9 milyon olması bekleniyor. Bu sayının 2020'de 16,8, 2030'da ise 27 milyona çıkacağı (daha onceki bb deki rakamlarla tutuyormu . kontrol edelim) tahmin ediliyor.

Yayın tarihi: 23.09.2009
1479
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.