Sağlık

Kansere darbe vuruluyor

Kansere darbe vuruluyor

Harvard Üniversitesi'ne bağlı kanser enstitüsünde sürdürülen kanser aşısı projesi Türk araştırmacı Güllü Görgün'e emanet

Tıp dünyası bekliyor

70'li yıllarda 7'den 70'e herkesi gözyaşına boğan "Love Story"de fakir kız ve zengin erkek arasında geçen 'aşk hikayesi'nin yenildiği kanser, bugün filmin geçtiği Harvard Üniversitesi'ne bağlı kanser enstitüsünde sürdürülen kanser aşısı çalışmalarıyla umuda dönüşüyor. Harvard Üniversitesi Tıp Fakültesi'ne bağlı Dana - Kanser Enstitüsü, tıp dünyasının sonuçlarını merakla beklediği kansere aşı geliştirme çalışmalarının yapıldığı merkezlerden.

Gen sessizleştirme

KANSER aşışını geliştirme ekibi projesi sorumlusu ise Türk araştırmacı Güllü Görgün... "Amaç ileride kemoterapiye, radyoterapiye gerek kalmadan vücudun kanseri kendi kendisine yenmesini sağlamak" diyen Görgün, bunu yapmak için de bağışıklık sisteminin en önemli hücreleri olan T hücrelerini aktive ederek kanserli hücrelerin üzerine saldırmasını sağlamayı çalıştıklarını belirtiyor. Buna da 'gen sessizleştirme' anlamına gelen 'Gen Silence' adını verilmiş.

Hastaların ömrü uzadı

GÖRGÜN, çalışmalarını şöyle anlattı: "Kanserli hastalarla sağlıklı kişilerin T hücrelerinin tamamen farklı olduğunu anladık. Gen düzeyinde T hücresindeki anormallik ilk kez tespit edildi. Amacımız T hücrelerini kanser hücrelerine saldırır hale getirmek. Bunu başardık. 2 yılda 12 kroknik lenfosit lösemi (KLL) hastasına uyguladık. İlk 3 ay en kötü döneminde gelen hastalara verdik ve hastaların ömrünü uzatmayı başardık."

Ayşegül Aydoğan/ Milliyet
Yayın tarihi: 19.03.2004
793
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.