Sağlık

Kansere bir umut da ateşböceğinden

Kansere bir umut da ateşböceğinden

Uzmanlar her geçen gün kanser konusundaki araştırmalardan olumlu bir sonuç elde etmeyi sürdürüyor. Bunlara en yeni örnek de Londra'daki University College'de görevli bilim adamı Theodossis Theodossiou'dan geldi.

Bilim adamları, ateşböceğinin kanserle mücadelede etkin bir silah olabileceğini açıkladı. Cancer Research Dergisi'nde yayımlanan makaleye göre, ateş böceklerinin ışık yaymak için kullandığı 'lusiferin' isimli madde, kanserli hücrelerin öldürülmesinde kullanılacak.

Londra'daki University College'de görevli bilim adamı Theodossis Theodossiou ve ekibi, lusiferin maddesi yardımıyla kanser hücrelerinin ışık yaymasını sağlayarak, onları öldürmeyi başardı.

Fotodinamik olarak adlandırılan benzer kanser tedavilerinin yapıldığını, ancak bu tedavi yöntemlerinde ışığın lazer ışınıyla dışarıdan verildiğini belirten bilim adamları, ateş böceği tekniğiyle hücrelerin kendi kendine ışık yaydığını ve böylece kanserle mücadelede yeni olanakların yaratılabileceğini kaydettiler.
Yayın tarihi: 17.04.2003
714
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.