Sağlık

'Kanserden kurtulabilirsiniz'

'Kanserden kurtulabilirsiniz'

Erişkin kanserlerinde yüzde 60, çocuk kanserlerinde ise yüzde 77 oranında iyileşmenin mümkün olduğu bildirildi

Türkiye'de her yıl yetişkinlerden 150 bin, çocuklardan 2 bin 400 kişi kansere yakalanıyor. Dünya genelinde ise 1975 yılında 5.9 milyon kişi kanser nedeniyle hayatını kaybederken, 2000 yılında bu sayı 10 milyona çıktı. Kanser vakalarında görülen artışın hastalığın değil, farkındalığın artmasından kaynaklandığını belirten uzmanlar, 2020 yılında meydana gelecek kanser vakalarının yüzde 75'inin gelişmekte olan ülkelerde görüleceği tahmin ediyor.

Türk Kanser Araştırma ve Savaş Kurumu Genel Sekreteri Prof. Dr. Tezer Kutluk, sigara ve alkol kullanımı ile gelişen kanserlerin önlenmesinin mümkün olduğunu, bu maddelerin kullanılmaması ile tam korunmanın sağlanacağını söyledi.

Kutluk, kanserden korumak için şu önerilerde bulundu: "Sigara içmeyerek, beslenme alışkanlıklarına ve yaşam tarzına dikkat ederek, güneş ışınlarından korunarak kanserden korunmak mümkün. Bitkisel kaynakların daha fazla tüketilmesi, özellikle hayvansal kaynaklı yüksek yağlı gıdaların sınırlandırılması, bitkisel yağların tercih edilmesi, fiziksel olarak aktif olup egzersiz yapılması ve ideal ağırlığın korunması kanser gelişimini engeller."

Erken Tanı

Kanser vakalarında erken tanının önemine işaret eden Kutluk, kişilerin kendi kendini muayenesi, kontrol muayeneleri ve taramalar ile erken tanının mümkün olduğunu belirtti. Hastalık erken dönemde yakalandığında tedavi şansının da daha yüksek olacağını ifade eden Kutluk, bu nedenle hiç şikayeti olmayanların bile düzenli doktor kontrolü yaptırmalarını önerdi.

Erken tanı için, 20 yaş üzerindeki kadınların, her ay kendi kendine elle meme muayenesi ve yılda 1 kez doktor muayenesi yaptırmaları gerektiğini belirten Kutluk, 40 yaş üstü kadınların ise bunların yanı sıra yılda bir kez mamografi çektirmeleri gerektiğini söyledi. Kutluk, erkeklerin ise özellikle 50 yaş ve sonrasında yılda bir kez kalın bağırsak ve prostat kanserleri için muayene yaptırmaları gerektiğini vurguladı.
Yayın tarihi: 20.12.2003
569
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.