Sağlık

Kanserden korunmak için yapılması gerekenler

Kanserden korunmak için yapılması gerekenler

Aile bireylerinde kanser vakasına rastlanan kişilerin bu hastalığa yakalanma riski daha fazla...

Yanlış beslenme, sigara ve aşırı alkol kullanımının yanı sıra hava kirliliği, baz istasyonları gibi çevresel faktörler kansere zemin oluşturuyor.

Kanserden korunmak için beslenmeye dikkat edilmesi, hayvansal yağlar yerine zeytinyağının, kırmızı et yerine beyaz etin ve yeşil sebzelerin tercih edilmesi önerilirken, mutlaka egzersiz yapılması da tavsiye ediliyor.

Asya Pasifik Kanserden Koruma Organizasyonu Türkiye temsilcisi Prof. Dr. Gülsün Aydemir, insanların kansere yakalanmasının birçok nedeninin olduğunu söyledi. Aile bireylerinde kanser vakasına rastlanan kişilerin bu hastalığa yakalanma riskinin daha fazla olduğunu kaydeden Aydemir, "Kişilerin yanlış beslenmeleri, sigara ve aşırı alkol kullanmalarının yanı sıra hava kirliliği, baz istasyonları gibi çevresel faktörler de bu hastalığa zemin oluşturmaktadır" dedi.

Aydemir, beslenmeye dikkat edilmesi, hayvansal yağlar yerine zeytinyağının, kırmızı et yerine beyaz etin ve yeşil sebzelerin tercih edilmesini önerdi. Prof. Dr. Aydemir, "Bu önlemlerin yanında mutlaka egzersiz yapılması gerekir. Yeni geliştirilen dans-terapi yöntemiyle müzik eşliğinde hafif egzersizler yapılması sağlığın korumasına katkıda bulunmaktadır" dedi.
Yayın tarihi: 18.10.2003
1001
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.