Sağlık

Kanserden korunmak için sigarayı bırakın

Kanserden korunmak için sigarayı bırakın

Sigara içen kadınlar, erkek içicilerden iki kat daha fazla akciğer kanseri riski altında olduğu gibi nikotin bağımlılığındanda daha zor kurtuluyor.

Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Tıp Fakültesi Göğüs Hastalıkları Ana Bilim Dalı Başkanı Yrd. Doç. Dr. Meltem Tor, kadınlarda 1997 yılı itibarı ile akciğer kanserinden ölümlerin, meme kanserinden ölümleri geçtiğini, bugün her iki cinste de bu hastalıktan hayatını kaybedenlerin birinci sırada yer aldıklarına dikkat çekti.

Akciğer kanserinde görülen sıklık ve ölüm hızı, geçtiğimiz yüzyıl içinde önce erkeklerde sonra da kadınlarda belirgin oranda arttı. Bu hastalığa yakalanan her on kişiden sadece bir kişi tanı konulduktan 5 sonra yıl sonra hala yaşayabiliyor.

Tor: "Erken tanı konan, cerrahi şansını yakalayan çok az olguda yaşam şansı yüzde 85 olabilmektedir. Yapılan kitle tarama çalışmaları, totalmortaliteyi azaltmamıştır. Semptomlar ortaya çıktığında hastalık, genellikle ileri dönemdedir. Sigara içen kadınlar, erkek içicilerden iki kat daha fazla akciğer kanseri riski altında olduğu gibi nikotin bağımlılığından da zor kurtulmaktalar. Gençlik döneminde sigaraya başlayan ve hala içmeye devam edenlerinyüzde 40'ı, emeklilik yıllarını sağlıklı yaşayamamaktadır. Etkilediği hayatlar ve ölümcüllüğü göz önüne alındığında, maalesef akciğer kanseri konusu diğer toplumlarda olduğu ülkemizde de yeterince gündemegetirilmemektedir. Bununla ilgili oluşturulan global girişime, Türkiye´nin de önümüzdeki yıldan itibaren daha geniş kapsamlı ve aktifdestek vermesi beklenmektedir." dedi.
Yayın tarihi: 25.11.2003
749
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.