Sağlık

"Kanserden değil Kalp krizinden kork"

"Kanserden değil Kalp krizinden kork"

Kadınların en büyük korkulu rüyası her zaman 'kanser' olmuştur. Ancak uzmanlar görülme sıklığı her geçen gün artan kalp hastalıklarına karşı uyarıyor.

Kalp krizi ve inmeden ölümler, kanserden kaynaklı ölümlerin iki katı olmasına karşın, kadınlar bu hastalıkların riskinden çok fazla haberdar değil.
Dünya Sağlık Örgütü verilerine göre her yıl dünyada 8.6 milyon kadın kalp krizi ve inmeden dolayı yaşamını kaybediyor.

Dünya Sağlık Örgütü bulaşıcı olmayan hastalıklar bölümü başkanı Dr. Catherine Le Gales-Camus, kadınların çoğunun kanserden korktuğunu, ancak kalp hastalıklarından korunmak için aynı çabayı göstermediğini söyledi.

Oysa doğum kontrol hapı alan ve günde 15'ten az sigara içen bir kadının kalp hastalıklarına yakalanma olasılığı 5 kat daha fazla. Günde 15'ten fazla sigara içenlerdeyse bu riskin 20 kat daha fazla.

Dünya Kalp Federasyonun verilerine göre ise, kadınların kalp krizinden ve inmeden ölme olasılığı meme kanserinden ölme olasılığından 18 kat fazla.

Uzmanlar, kadınlarda kalp hastalıklarına ve inmeye bağlı ölümlerin ve sakatlıkların yarıdan fazlasının, daha sağlıklı diyetler uygulanarak, daha fazla egzersiz yaparak ve sigarayı bırakarak azaltılabileceği belirtiyor.
Yayın tarihi: 29.09.2003
739
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.