Sağlık

Kanserde kişiye yönelik tedavi zamanı

Kanserde kişiye yönelik tedavi zamanı

Dana Farber Harvard Kanser Merkezi Müdür Yardımcısı Prof. Dr. Lowell Schnipper, kanserde kişiye yönelik tedaviye doğru gidildiğini söyledi.

2004 ABD verilerine göre bir erkeğin doğumdan itibaren ölümüne kadar kanser olma riski yüzde 44.77. Bu oran kadında ise yüzde 38.03.

Prof. Dr. Schnipper, gen bilimi sayesinde kanser hücresinin yapısını anlamaya başladıklarını belirtti. Schnipper, "Kanser herkeste farklı bir yapı gösteriyor. Örneğin bir kadındaki meme kanseri ile bir başkasınınki farklı. O nedenle kanserde kişiye yönelik tedaviye doğru gidiliyor" dedi.

Kudüs Hadassah Üniversitesi Hastanesi'nden Prof. Dr. Shimon Slavin de dünyada kanser görülme oranın giderek arttığını, bu nedenle de teşhis için etkili yöntemlere ihtiyaç duyduklarını söyledi. Tedavide yeni ilkelere ihtiyaç bulunduğuna dikkati çeken Slavin, kanserde bağışıklık sisteminin vücuda ihanet ettiğini belirtti.

Kanserin, bağışıklık sistemini aldatmak için kullandığı sistemleri bulunduğunu belirten Slavin, "Normal sağlıklı hücrenin yaptıklarını taklit eder. Bağışıklık sistemi de onu düşman olarak görmediği için mücadele etmez ve sonunda çöker" diye konuştu. Erken teşhisin önemine de işaret eden Slavin, "Düşman ne kadar küçükse, onu yenmek o kadar kolay olmakta. Kanserle mücadelede güçlü olmaktan ziyade akıllı olmak önemli. Hedefe yönelik atış yapacaksın. Yani çok spesifik tedavi gerekiyor" dedi.

Acıbadem Hastanesi Genel Cerrahi Bölüm Başkanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı da kanser görülme sıklığının yüksek olduğuna dikkati çekti. Çakmakçı, "2004 ABD verilerine göre bir erkeğin doğumdan itibaren ölümüne kadar kanser olma riski yüzde 44.77. Bu oran kadında ise yüzde 38.03" şeklinde konuştu.
Yayın tarihi: 24.04.2004
866
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.