Sağlık

"Kanserde Çin Mucizesi"ne dikkat

"Kanserde Çin Mucizesi"ne dikkat

"Kanserde Çin Mucizesi" olarak tanıtılan ilaç için Türkiye'den çok sayıda hasta Çin'e gidiyor.

İsveç Karolinska Enstitüsü Hücre ve Gen Tedavileri Merkezi Koordinatörü Prof. Dr. Sirac Dilber, p53 genini temel alan ilacın Avrupa ve Amerikan ilaç kurumlarınca piyasada satılmasına halen izin verilmediğini bildirdi.

Sirac Dilber, "kanserde Çin mucizesi" olarak lanse edilen ilacın, vücudun gardiyan geni olarak bilinen p53'u temel aldığını ve sağlıklı hücrelerde bulunan p53 genine basit bir virüs eklenerek, bunun kanser hücrelerine enjeksiyonla verildiğini kaydetti. Bu yöntemin Çin'de keşfedilmediğini ve yıllardır bilindiğini ifade eden Dilber, bu yöntemle üretilen ilacın, dünyanın birçok yerinde laboratuar şartlarında rahatlıkla hazırlanabildiğine işaret etti.

Mucize gibi gösterilen ilacın hemen hemen aynısının 1994 yılından bu yana ABD'de bir şirket tarafından çeşitli araştırmalara tabi tutulduğunu ve baş-boyun kanserinde kullanılmasıyla ilgili klinik çalışmalar başlatıldığını dile getiren Dilber, şöyle devam etti:

"Bu şirketin Faz 3 klinik çalışması devam etmektedir. Bu klinik çalışmanın sonuçları tam ortaya çıkmadığı ve baş-boyun kanserinde bir etkisinin olup olmadığı sonuçlanmadığı için Avrupa İlaç Kurumu (EMEA) ve Amerika İlaç Kurumu (FDA) tarafından piyasada satılmasına halen izin verilmemiştir."

Çin ilaç kurumunun izni

Amerika ve Avrupa'daki etik ve ilaç kontrollerinin çok sıkı olması nedeniyle birçok şirketin Uzak Doğu ülkelerine yöneldiğine söyleyen Dilber, 2003 yılında bir araştırmacının ortağı oldugu firmanın Çin İlaç Kurumundan (SFDA) ilacın sadece baş-boyun tümörlerinde kullanılması kaydıyla klinikte kullanılma iznini aldığını kaydetti. Dilber, SFDA'nın da 2004 yılında bu ilacın baş-boyun tümörlerinde kullanılması kaydıyla piyasada satılmasına karar verdiğini bildirdi.

SFDA'nın kararının bilim çevrelerinde şaşkınlık yarattığını söyleyen Dilber, bu durumun ticari kaygılar başta olmak üzere ilaç hakkında birçok kuşku uyandırdığını kaydetti.
Yayın tarihi: 02.02.2007
1478
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.