Sağlık

Kanser yenilse de sağlık bozuluyor

Kanser yenilse de sağlık bozuluyor

ABD'de yapılan araştırmaya göre kanseri yenenler, kanser hastası olmayanlara oranla daha fazla eklem ya da romatizma hastalıklarına maruz kalıyor.

Kanserlilerin, hastalıklarını yenseler bile sağlık durumlarının kötüleştiği belirlendi.

Sırt ve ense ağrıları, kemik kırılması ya da eklem sakatlanmalarının yanısıra yüksek tansiyon, akciğer ve nefes darlığı sorunları yaşıyorlar.

ABD'de yapılan bir araştırmaya göre, kanser hastaları hayatta kalmayı başarsalar bile hiç kanser olmayanlara oranla sağlıkları kötüleşiyor, günlerce işlerinden uzak kalıyor ve genel olarak yaşam kaliteleri düşüyor.

Ulusal Kanser Enstitüsü'nce sonuçları yayınlanan araştırmaya göre, 9,8 milyon kanser hastasının bulunduğu ABD'de hiç kansere yakalanmayanların yüzde 18'i sağlıklarının çok zayıf ya da kötü olduğunu söylerken, bu oran kanser olup da hayatta kalmayı başaranlarda yüzde 31'e çıkıyor. Hiç kanser olmayanların yüzde 21,9'u mükemmel sağlığa sahip olduğunu bildirirken, kanser olup da hayatta kalanların sadece yüzde 13'ü sağlığının mükemmel olduğunu belirtiyor.

Araştırmada, kanser hastası olmayanların son 12 ay içinde yüzde 7,7'sinin 10 ya da daha fazla gün işlerinden uzak kaldıkları ve yatmak zorunda kaldıkları ortaya çıkarken, kanseri yenen hastalarda bu oranın yüzde 14'e çıktığı belirlendi. Araştırmada ayrıca, kanseri yenenlerin kanseri hastası olmayanlara oranla daha fazla eklem ya da romatizma hastalıklarına maruz kaldıkları, sırt ve ense ağrıları çektikleri, kemik kırılması ya da eklem sakatlanmalarının yanı sıra yüksek tansiyon, akciğer ve nefes darlığı sorunları yaşadıkları tespit edildi.
Yayın tarihi: 03.09.2004
681
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.