Sağlık

Kanser tedavisine sigara engeli

Kanser tedavisine sigara engeli

ABD Karmanos Kanser Enstitüsünden Prof. Dr. Ömer Küçük, bazı yeni kanser tedavilerine sigara içmeyenlerin içenlerden 10 kat fazla yanıt verdiğini bildirdi.

Akdeniz Üniversitesi (AÜ) Tıp Fakültesinde düzenlenen "Onkolojide Yeni Gelişmeler"konulu sempozyuma katılan Karmanos Kanser Enstitüsünden Medikal Onkolojist Prof. Dr. Ömer Küçük, yaptığı açıklamada, araştırmalara göre tüm kanser türlerinin üçte birinin sigaraya bağlı olarak ortaya çıktığını kaydetti.

Akciğer kanserinin yanı sıra ağız, gırtlak, yemek borusu, mesane kanserlerinde de sigara kullanımının etkili olduğuna dikkati çeken Prof. Dr. Küçük, "Ancak bunlar içinde akciğer kanseri en önemlisi. Erkeklerde ve kadınlarda en çok görülen kanser tipi. Prostat kanseri de erkeklerde çok görülen bir kanser türü ama prostat kanseri bir kişiyi öldürüyorsa, akciğer kanseri bundan 10 kat fazla kişiyi öldürüyor" diye konuştu.

ABD'de Türkiye'ye göre yarı yarıya daha az kişinin sigara kullandığını belirten Küçük, buna rağmen ABD'de her yıl 400 bin kişinin sigaraya bağlı kanserlere yakalandığını vurguladı.

Prof. Dr. Küçük, bu kanser türlerinin yarısının akciğer kanseri olduğunu belirterek, ''Akciğer kanserinden ölenlerin sayısı, diğer en önemli beş kanser türünden ölenlerin toplam sayısından bile fazla'' dedi. Küçük, sözlerini şöyle sürdürdü:

"Akciğer kanseri olan hastalara bakarsanız, aralarında sigara içmeyen hemen hemen yok gibi. O yüzden akciğer kanserinin sigarayla ilişkisi kesin olarak saptanmıştır. Bunun dışında kalıtsal faktörler de önemli. Bu faktörleri değiştirmek imkansız. Değiştirebileceğimiz tek şey sigarayı bırakmak, sağlıklı bir yaşama sahip olmak, alkolü minimuma indirmek, sebze ve meyve ağırlıklı beslenmek. Şeker ve yağdan kaçınmak, vücut ağırlığını normal düzeyde tutmak. Egzersiz yapmak. Bunlar yapıldığı takdirde büyük ihtimalle kanserin görülme oranında düşme olur."
Yayın tarihi: 04.11.2006
1424
dahafazlası
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.