Sağlık

Kanser tedavisinde yüz güldüren gelişmeler

Kanser tedavisinde yüz güldüren gelişmeler

Kanser şu anda kalp hastalıklarından sonra ölüme neden olan en önemli ikinci hastalık

Kanser tehdidi gün geçtikçe büyüse de tedavi başarı oranlarında da artık yüz güldüren sonuçlar alınabiliyor. Kanser tedavisinde kullanılan ilaçlar, daha radikal ameliyat yöntemlerinin kullanılması ve hastaların bilinçlenmesi, başarılı sonuçların alınmasını sağlayan en önemli unsurlar.

Kanser tedavisi başarı oranlarında artık yüz güldüren sonuçlar alınabiliyor. Kullanılan ilaçlar, daha radikal ameliyat yöntemleri ve hastaların bilinçlenmesi, kanser tedavisinde başarılı sonuçların alınmasını sağlıyor. Anadolu Sağlık Merkezi'nden Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Haluk Onat ve Genel Cerrahi Uzmanı Prof. Dr. Metin Çakmakçı kanser tedavisinde yaşanan son gelişmeleri anlattı.

Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre iki yıl sonra kansere bağlı ölümler kalp hastalıklarını geçecek, yani kanser tehdidi büyüyor. Bu konuda ne düşünüyorsunuz?

Kanser şu anda kalp hastalıklarından sonra ölüme neden olan en önemli ikinci hastalık. Ancak kanser görülme sıklığı gittikçe artmakta ve yıllar içinde kalp hastalığının da önüne geçme olasılığı var. Bunun artmasının nedenlerinin başında yaş faktörü geliyor. Yaşlı nüfusun artışı en önemli etkenlerden birisi. Günümüzde ölüm yaşı giderek yükselmekte. Bu her toplum için geçerli. Gelişmiş ülkelerde bugün ölüm yaşı 80'in üstüne çıkmış durumda. Türkiye'de ise 70 yaşın üstünde. Kanser her yaşta görülebileceği gibi daha çok orta yaş ve ileri yaş hastalığıdır. İnsanlar yaşadıkça kansere yakalanma riskleri de artmaktadır.Tabii her yaşta görülebilir ancak akciğer, barsak, prostat gibi sık görülen kanser türleri, daha çok orta yaşın üstünde görülür.

Bu artışı sizce ne tetikliyor?

Sigara kullanımı, beslenme alışkanlıkları, gıdalardaki katkı maddeleri, sanayinin yol açtığı hava kirliliği kanseri tetikleyen en önemli nedenler. Kansere neden olan bilinen etkenlerden mümkün olduğunca uzak kalmak kanserden korunmada çok önemli faktör. Cep telefonlarının kanser yaptığına dair kesin bir bilgi yok elimizde ama riski artırabilir.

Hasta profillerinde değişim var mı?

Gelişmiş ülkelerle gelişmemiş ülkelerde kanser görülme sıklığında farklılıklar vardır. Gelişmiş ülkelerde görülen bazı kanser türleri gelişmemiş ülkelerde görülmeyebiliyor. Ya da bunun tam tersi olabiliyor. Gelişmemiş ülkelerdeki kanserler genelde enfeksiyona bağlı kanserlerdir. Bunların başında karaciğer, lenf ve rahim ağzı kanseri gelmektedir. Bu kanser türleri gelişmiş ülkelerde ise daha az görülmektedir. Gelişmekte olan ülkelerde de kanser görülme sıklığı artmaktadır; önümüzdeki dönemde gelişmiş hem de gelişmekte olan ülkelerde kanser hastalarının daha da çok artacağı öngörülmektedir. Bundaki en önemli neden; bu ülkelerde sanayileşmenin gelişmesi ve dolayısıyla hava kirliliğinin artması, beslenme alışkanlıklarının batılılaşması, katkı maddesi barındıran gıda maddelerinin daha fazla tüketilmesi ve sigara kullanımıdır.

Yayın tarihi: 07.08.2009
1657
YORUMLAR
Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.